‘Mor altın’ olarak anılıyor! Kilosu 60 bin TL

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisinin hasadı başladı. Hücre yenileme ve vücut direnci yükseltme özelliği de bulunan Safran’ın kilosu 60 bin TL’den satılacak.

‘Mor altın’ olarak anılıyor! Kilosu 60 bin TL

Gıda, ilaç, kozmetik gibi birçok alanda kullanılan “dünyanın en pahalı baharatı” olarak adlandırılan safran bitkisi, havanın soğuk ve sıcak geçmesinden dolayı 15 gün erken başladı.

60 BİN TL’DEN SATILMASI BEKLENİYOR

Ağustos ayında ekimi yapılan, ekim-kasım aylarında boyu 15-30 santimetre uzunluğa geldiğinde toplanan safranın, kırmızı renkteki poleni en değerli kısmı olurken, soğanı, mor renkli çiçekleri ile sarı polenleri de satılarak üreticisine gelir kaynağı olan safranın kilosu bu yıl 60 bin TL'den satılması bekleniyor.

“SEZON DAHA UZUN SÜRECEK”

safran üreticisi İsmail Yılmaz, “Bu sene havaların soğuk gitmesi ve yağmurun da yağmasıyla 1 Ekim itibariyle çiçeklenme başladı. Daha önceki yıllara göre 15 gün önceden çiçeklenmeye başladı. Bu da demek oluyor ki sezon daha uzun sürecek. Zaten 20 Kasım'a kadar çiçeklenme devam ediyor. İnşallah iyi bir hasat dönemi olur” dedi.

“MERAKLI ÇOK İNSANIMIZ VAR”

Yılmaz, 27 dekarlık bir alanda yaptıkları üretimde 25 kilo civarında ürün beklediklerini söyledi.
Bu yıl safranın 50-60 bin TL civarında olacağını umduklarını ifade eden Yılmaz, “Safrana meraklı çok insanımız var. Özellikle Kuveyt, Dubai, Katar, Bahreyn gibi ülkelerden gelenler var. Rusya'dan da gelenlerimiz var. Zannediyorum önümüzdeki haftalarda çok yoğun olacak. 22-24 Ekim tarihleri arasında Safran Festivalimiz var. Çok kalabalık geçeceğini umuyorum” diye konuştu.

Sezonu erken açan safran tarlalarına yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi başladı. İHA

Bu kahvenin yarım kilosu 2 bin 568 dolar İlginizi Çekebilir Bu kahvenin yarım kilosu 2 bin 568 dolar Nadir bulunan meyvenin kilosunu 100 liradan satıyor İlginizi Çekebilir Nadir bulunan meyvenin kilosunu 100 liradan satıyor