Müjdat Gezen’den sert tepki: Hangi darbede ayağınıza zincir vuruldu?

Usta sanatçı Müjdat Gezen, "Geldikleri gibi giderler, Mehter Marşı’yla geldiler, İzmir Marşı’yla gidecekler” sözlerinin iktidar yanlısı medyada 'darbe iması' olarak haberleştirilmesine tepki gösterdi. Gezen, "Buradan darbe iması çıkarmak, şapkadan tavşan çıkartmak gibi tam bir hokkabazlık işidir. Bunlara sorulacak soru şudur; hangi darbede, hanginizin ayağına zincir vuruldu? Hangi darbede bilekleriniz kelepçelendi?" dedi. Uğur Dündar ise, "Artık bundan da bir darbe iması çıkarmak için insanın aklıyla zorunun olması lazım” tepkisini gösterdi.

Müjdat Gezen’den sert tepki: Hangi darbede ayağınıza zincir vuruldu?

Tele 1'de İzmir'in Konak ilçesi Atatürk Meydanı'ndan canlı yayınlanan Anında Manşet programının konuğu SÖZCÜ yazarı Uğur Dündar, İYİ Parti İBB Meclis Üyesi Taylan Yıldız, Twitch yayıncıları Pelin Baynazoğlu, Ömer Serdar Özkan, Levent Balım, Kenan Sürmeli oldu.

Uğur Dündar, Demokrasi Arenası programında konuk ettiği Müjdat Gezen'in “Geldikleri gibi giderler, Mehter Marşı'yla geldiler, İzmir Marşı'yla gidecekler” sözlerinin iktidar yanlısı medyada ‘darbe çağrısı' olarak haber yapıldığını belirterek tepkisini dile getirdi.

“DARBE İMASI ŞEKLİNDE YANDAŞ MEDYADA KÖPÜRTÜLDÜ”

Uğur Dündar, “Bu değerlendirme sanki darbe çağrışımı, darbe iması şeklinde yandaş medyada köpürtülerek bir mağduriyet algısı yaratılmak istendi. Aslında, ‘Mehter Marşı ile geldiler, İzmir Marşı ile gidecekler’ deyimi, Erkan Yolaç'a aittir. Erkan Yolaç, ünlü oyunu ‘evet hayır' yarışmasını açarken, ‘Mehter Marşı ile geleceksiniz, İzmir Marşı ile gideceksiniz' diye başlardı. Kalıp olmuştu bu. Ayrıca ‘Geldikleri gibi giderler' gibi bir tanımlama, bir siyasi iktidar için çok doğal bir tanımlama” diye konuştu.

MÜJDAT GEZEN: HANGİNİZİN AYAĞINA ZİNCİR VURULDU?

Dündar, canlı yayında Müjdat Gezen’in kendisine konuyla ilgili yaptığı açıklamayı okudu. Müjdat Gezen, şunları söyledi:

*Bazı yancı basın yayın organlarında benim iktidar için ‘Geldikleri gibi giderler' lafını söylerken belinde palaska ile oynadığım belirtilmiş. Birincisi palaskam yok.

*İkincisi, burada sorulacak en basit soru şu; bu iktidar neyle geldi? Seçimle. Neyle gider? Yine seçimle. Buradan darbe iması çıkarmak, şapkadan tavşan çıkartmak gibi tam bir hokkabazlık işidir.

*Bunlara sorulacak soru şudur; hangi darbede, hanginizin ayağına zincir vuruldu?

(Uğur Dündar: “Müjdat Gezen'in ayağına zincir vuruldu darbede”)

*Hangi darbede bilekleriniz kelepçelendi?

(Uğur Dündar: “Bilekleri kelepçelendi Müjdat Gezen'in.”)

*Ben bugüne kadar en az 20 kere ‘geldikleri gibi giderler' dedim…”

“AKLIYLA ZORU OLMASI LAZIM”

Uğur Dündar, “Artık bundan da bir darbe iması çıkarmak için insanın aklıyla zorunun olması lazım” ifadelerini kullandı.

ÜNLÜ YAYINCILAR GENÇLERİN SORUNLARINI ANLATTI

Programda gençlerin dertlerini anlatan ünlü yayıncıların söylediklerinden öne çıkanlar ise şöyle:

Pelin Baynazoğlu: Benim de vakti zamanında yaşadığım, bu işlere girmeme sebep olan sorun işsizlik. Ne yazık ki mezun olduğumuz zaman anında iş bulabildiğimiz bir sistemin içerisinde değiliz. Benim kitlemin öncelikle en büyük sorunlarından bir tanesi bu. En çok bu konuda dönüş alıyorum. Ben de bu konunun mağdurlarından bir tanesiydim. İktisat mezunuyum. 5 yıldır Twitch yayınları yapıyorum.

Levent Balım: İstanbul'da seçimler iptal olunca biz gençler olarak sandığa gitsek bile oradaki kişiyi değiştiremeyecekmişiz gibi hissettik. Bu bizi doğal olarak umutsuzluğa sürükledi. Aslında bizim milletimiz haksızlığa karşı tepki gösterir. Mağdurun yanındadır. Şimdi İstanbul'u, Ankara'yı, İzmir'i CHP yönetiyor. Bu 3 şehrin halkı ve gençler benim gördüğüm kadarıyla yönetimden memnun. Önem verilen şeylerin farklılaşmasından memnunlar. Ben umuyorum ki aynı farklılık bütün Türkiye'de olacak. Benim tek umudum şikayet ettiğimiz konuları dinleyip, umursayıp bunları düzeltmek için uğraşacak bir yönetim başa gelecek. Şu an ülkeyi yönetenlerin benim konuştuğum hiçbir şeyi umursamadığını hissediyorum. Şu anki iktidar gençleri asla görmüyor, dinlemiyor.

Kenan Sürmeli: Ben 17 yaşındayım fakat ülkemin Halkbank davasıyla ilgilenmek zorundayım. Afganistan'dan gelecek göçle ilgilenmek zorundayım. Bunlar benim ilgileneceğim konular değil. Avrupalı akranlarım bilim, ilim üzerine çalışırken, eğlenirken, benim bunların sorumluluklarını sırtıma almam hiç adil değil.

Ömer Serdar Özkan: Gençler en çok haksızlığa kızıyorlar. Bizim ifade özgürlüğümüz çok fazla kısıtlandığı için kendimizi mizah konusunda dile getirip, mizah konusunda tanıtıyoruz. Her şeyimizi mizahla anlatıyoruz.

Uğur Dündar ile Müjdat Gezen'den ilginç anı: 'Kaçmamız lazım, vur emri çıkmış bizim için' İlginizi Çekebilir Uğur Dündar ile Müjdat Gezen'den ilginç anı: 'Kaçmamız lazım, vur emri çıkmış bizim için' Uğur Dündar: Tek çözüm yeri TBMM İlginizi Çekebilir Uğur Dündar: Tek çözüm yeri TBMM