Sel felaketinden peş peşe acı haberler

Kastamonu, Sinop ve Bartın'da meydana gelen sel felaketi sonrası ölü sayısı 71'e yükseldi. AFAD, kayıp ihbar sayısının ise 47 olduğunu açıkladı.

Sel felaketinden peş peşe acı haberler

Sel bölgesinden kahreden haberler gelmeye devam ediyor. Kastamonu, Sinop ve Bartın’da toplam can kaybı sayısı 70’e yükseldi.

AFAD’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: Yaşanan sel nedeniyle 71 vatandaşımız (60 Kastamonu, 10 Sinop, 1 Bartın) hayatını kaybetmiştir. Sinop ve Kastamonu’da kayıp ihbarı sayısı 47’dir. 8 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir.

Bölgede yürütülen çalışmalarda; AFAD, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma, 112, UMKE, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, Belediyeler, İl Özel İdaresi, sivil toplum kuruluşları ve AFAD gönüllülerinin personel ve araçları görev yapıyor.

Polis ve askerler ise, bölgede güvenlik önlemlerini alarak herhangi bir duruma karşı teyakkuzda bekliyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından Ezine Çayı üzerine kurulan 4 metre genişliğinde 10.5 ton ağırlığındaki köprü sayesinde karşı tarafa geçişlerde büyük kolaylık sağlandı.

İlçede bir taraftan da temizlik çalışmaları yapılıyor. Selin getirdiği çamur ve balçıkla dolan cadde ve sokaklar ile iş yerleri ve binaların bodrum katları temizleniyor. Çalışmalara ilçe halkının yanında çevre il ve ilçelerden gelen gönüllüler de destek oldu.

Şimdiye kadar Bartın’da 359, Kastamonu’nda bin 480, Sinop’ta 539 afetzede tahliye edildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sel bölgelerine gönderilen nakdi yardımlarla ilgili açıklama yaptı: Yapılan hasar tespit çalışmaları sonrasında Kastamonu’ya 10 milyon TL, Sinop’a 10 milyon TL olmak üzere toplam 20 milyon TL ilave kaynak gönderiyoruz. Böylece Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak selden etkilenen bölgelere gönderdiğimiz toplam destek 30 milyon TL oldu. (İHA-DHA)

Felaketlere işte böyle davetiye çıkarılıyor İlginizi Çekebilir Felaketlere işte böyle davetiye çıkarılıyor Bozkurt'taki HES'in öyküsü İlginizi Çekebilir Bozkurt'taki HES'in öyküsü İşte o görüntü: HES'in regülatörü paramparça olmuş İlginizi Çekebilir İşte o görüntü: HES'in regülatörü paramparça olmuş Doğal afetler nedeniyle vergi borçları silinebilir mi? İlginizi Çekebilir Doğal afetler nedeniyle vergi borçları silinebilir mi?