Soyer: İlişkileri şehir diplomasisi ile düzelteceğiz

Frankfurt’a gelen İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, izlenimlerini SÖZCÜ’ye anlattı. Soyer, "Buradaki refah, temizlik, titizlik, beni büyüledi. Bu refahın kaynağı 200 dilin konuşulduğu, çok çeşitlilik. İzmir’le benzeyen yanı çok. İzmir’i bu ilişkilerle dünya kenti yapacağız" dedi.

Soyer: İlişkileri şehir diplomasisi ile düzelteceğiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türk Film Festivali için geldiği Frankfurt'ta temaslarda bulundu.

Kentin, Altın Defteri‘ni imzalayan ve Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann ile de görüşen Soyer, Türk işadamları ile de yemekte bir araya geldi.

Dünya Kenti İzmir Derneği adına Başkan Arif Arslaner'in organize ettiği yemek, Frankfurt'taki bir Türk restoranındaydı. Yemeğe Türk kökenli milletvekilleri, Frankfurt Belediyesi yetkilileri, Frankfurt Belediyesi'nin Türk kökenli meclis üyeleri ve işadamları katıldı.

GURBETÇİ İMAJI YIKILDI

Yemekte SÖZCÜ'ye konuşan Tunç Soyer, “Kafamızdaki gurbetçi imajı yerle bir oldu. Türkler 'in burada büyük başarılara imza atması, bakan, milletvekili, belediye meclis başkanı olduklarını gördüm. Bununla gurur duyuyoruz“ dedi.

Frankfurt izlenimlerini anlatan Soyer, “Dünya Kenti İzmir Derneği'ni kurduk ve Almanya'da 5 kentte örgütlendik. Sırada Brüksel, Washington, Cenevre var. Kentler üzerinden uluslararası ilişkiler kurmak, şehir diplomasisi çerçevesinde İzmir'i dünyaya açmak, aksayan ilişkileri düzeltmek istiyoruz“ dedi.

“REFAHIN TEMELİ ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK”

Soyer, “Aracısız, resmi olmayan, samimi buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Frankfurt beni büyüledi. Çok zengin bir şehir. Ekonomik olarak çok ileride. Temizliği, düzeni, titizliği, refahı yüksek seviyelerde. Bu refah, kültürel zenginliği de getiriyor. Burada 200 dil konuşuluyor ve farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı için bu zenginliğin doğduğuna inanıyorum. Bu yönüyle İzmir'e benziyor. Frankfurt Belediye başkanı da bunu söylüyor. İzmir'i bu ilişkilerle dünya kenti yapacağız” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...