‘Polis tutanağını sildireceğiz’ deyip 500 bin dolar istemişler

İstanbul Sarıyer'de polisin baskın yaparak uyuşturucu kullanırken yakaladığı İran uyruklu S.K.'nin (39) evine  giderek 500 bin dolar karşılığında polisin düzenlediği tutanağı yırttıracaklarını iddia edip para isteyen iki şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin istedikleri parayı pazarlık sonucu 170 bin dolara düşürdükleri, almaya geldikleri Esenyurt'ta bir kafeterya da gözaltına alındıkları öğrenildi. İran uyruklu iki şüpheli tutuklandı.

‘Polis tutanağını sildireceğiz’ deyip 500 bin dolar istemişler

Sarıyer’de oturan İran uyruklu S.K., 29 Eylül 2021 tarihinde polise başvurarak kendisinden tehditle para istendiğini söyleyerek yardım istedi. Poliste verdiği ifadesinde bir kafeterya işlettiğini söyleyen S.K., bir süre önce polisin evine yaptığı baskında uyuşturucu kullanırken yakalandığını ve hakkında işlem yapıldığını söyledi.

Bu olaydan kısa süre sonra evine gelen daha önceden tanıdığı iki kişinin “Bize 500 bin dolar verirsen polisin senin hakkındaki işlemi iptal ettiririz. Bizim tanıdıklarımız var. Bu parayı vermezsen seni sınır dışı edecekler” deyip tehdit ettiklerini söyledi.

Şüphelilerin 500 bin dolar para istediğini anlatan S.K. “Onlara param olmadığını söyleyince pazarlık yaptıklar. Pazarlık sonucu 170 bin dolar para anlaştık. Parayı hazırlamak için onlardan süre isteyince evden ayrıldılar” dedi.

PARAYI ALMAYA GELDİKLERİ KAFETERYADA YAKALANDILAR

Gasp Büro Amirliği tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturmada polis, S.K.’ya şüphelileri telefonla arayarak parayı vermek için randevu vermesini istedi. Şüpheliler parayı Esenyurt’ta bulunan bir kafeteryaya isteyince operasyon için düğmeye basıldı.

Polis şantaj parasının verileceği kafeterya da güvenlik önlemleri aldı. S.K.’nin yanına gelerek parayı isteyen şüpheliler, seri numaraları alınmış parayı aldıktan hemen sonra  polis ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

TUTUKLANDILAR

Şüphelilerin işlemleri Gasp Büro Amirliğinde yapıldı. Poliste işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen İran uyruklu iki kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. DHA

Laleli'de sokak ortasında 3 milyon dolarlık gasp girişimi kamerada İlginizi Çekebilir Laleli'de sokak ortasında 3 milyon dolarlık gasp girişimi kamerada