TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı: Dünyada aşı temininde sorun yaşamayan tek ülkeyiz

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, dünyada aşı temininde sorun yaşamayan, vatandaşına fazlasıyla bu imkânı sunan nadir ülkelerden bir tanesinin Türkiye olduğunu söyledi. Yılmaz, gençlere aşı olmaları konusunda çağrısında bulunarak, "Lütfen aşı olsunlar. Bu normal bir hastalık değil, bulaşıcı bir hastalık dolayısıyla aşı olduğumuz zaman sadece kendi hakkımızı, hukukumuzu, sağlığımızı korumuş olmuyoruz" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı: Dünyada aşı temininde sorun yaşamayan tek ülkeyiz

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’de Diş Hekimliği Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Arı Kompleksi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ek binası temel atma töreninde katıldı.

Yılmaz, üniversitenin yeniden öğrencileriyle, akademisyenleriyle buluştuğunu belirterek, “İnşallah bu kurallara dikkat ederek, aşılarımızı da mutlaka yaparak bu sureci hep birlikte atlatacağız. Dünyada aşı temininde sorun yaşamayan, vatandaşına fazlasıyla bu imkânı sunan nadir ülkelerden bir tanesi de Türkiyedir. Gençlerimize özellikle çağrıda bulunuyorum, lütfen aşı olsunlar. Bu normal bir hastalık değil, bulaşıcı bir hastalık. Dolayısıyla aşı olduğumuz zaman sadece kendi hakkımızı, hukukumuzu, sağlığımızı korumuş olmuyoruz. Kul hakkı anlamında başkalarının da sağlığını korumuş oluyoruz” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZE YURT İMKANI SUNMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Öğrencilerin yurt sorunlarıyla ilgili açıklamalarda da bulunan Yılmaz, şunları söyledi:

* Türkiye, yurt konusunda dünyada en fazla yatak kapasitesi olan ülkelerin başında geliyor. Bütün öğrencilerimize yurt imkânı sunmaya çalışıyoruz.

* Aynı zamanda burs oranlarını da çok artırdık. Yurtlardaki sorunun temelinde şu var. Pandemi sonrası dönemde hiç olmadığı kadar bir talep artışı oldu.

* Daha önceki dönemlerde 350 bin, 400 bin civarlarında seyrederken Türkiye genelinde talep bir anda 700-750 bin bantlarına çıktı. Buna rağmen çok ciddi bir çabayla büyük oranda yerleştirmeler sağlandı.

* Kalan kardeşlerimizle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Yurt yapımına daha da hız veriyoruz. Kalkınma Bakanlığı yaptığım dönemde çok iyi hatırlıyorum, hiçbir hükümetin vermediği ölücüde önem ve öncelik verildi bu işlere, büyük kaynaklar tahsis edildi.

* Milli bütçeden verilen kaynakların yanı sıra yap, kirala dediğimiz yeni bir yöntem uygulandı. Yurt binası yapanlardan hükümetimiz kiraladı. En kısa sürede bu talebi karşılamak için ortada büyük bir sıçrama yapıldı. Hükümetimiz öğrencimize, akademik personelimize, eğitimimize tüm imkânlarını seferber etmeye devam edecek.

3’ÜNCÜ BİNGÖL ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneği tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi ve Bingöl Üniversitesi tarafından desteklenen 3’üncü Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali başladı.

Üniversite kampüs alanında düzenlenen açılış konserine TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, Vali Kadir Ekinci, AKP Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü İbrahim Çapak, sinema oyuncuları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

YILMAZ: SANAT ALANINDA DA DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR

Festivalde konser öncesi konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, sanat alanında da ‘dünyanın beşten büyük’ olduğunu vurguladı. Yılmaz, şunları söyledi:

* ‘Sadece metropollerde sinema olur, sanat olur’ anlayışını kabul etmiyoruz. Sanat, Bingöl’de de olacak, Hakkari’de de olacak, İstanbul’da da, Antalya’da da, Trabzon’da da. İnsanın olduğu her yerde sanatın olması lazım. Bu anlamda Bingöl’de bu etkinliğin yapılması çok anlamlı.

* Kapsayıcı bir sanat, 84 milyonu kapsayan bir sanat son derece önemli bu birinci nokta. İkincisi, dünyada hakim birtakım güçler var.

* Bunlar ekonomik olarak, askeri olarak dünyaya hükmetmeye çalıştıkları gibi sanat yoluyla, sinema yoluyla da kültür anlamında da aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar.

* Onlara da şunu dememiz lazım, her alanda olduğu gibi sanat alanında da dünya beşten büyüktür. DHA

Prof. Dr. Enginyurt: Aşı yaptırmayanların hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmemeli İlginizi Çekebilir Prof. Dr. Enginyurt: Aşı yaptırmayanların hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmemeli

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
aile AKP Antalya Bingöl Cevdet Yılmaz Corona film istanbul Kalkınma Bakanlığı konser Kültür ve Turizm Bakanlığı Ordu Ordu Üniversitesi Sanat sinema TBMM Türkiye uygulama
Loading...