Aşı olmayanların tehlikeyi artırdığı varyant: Mu

Dünya Sağlık Örgütü'nün izleme listesinde yer alan ve bağışıklık korumasını daha aza indirdiği düşünülen Mu varyantı Türkiye'de de iki kişide tespit edildi. Virüsü inceleyen doktorlar, aşı olmayanlara çağrı yaparken, tüm dünyada Mu varyantı her geçen gün varlığını artırıyor.

Aşı olmayanların tehlikeyi artırdığı varyant: Mu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 2 kişide Mu varyantı görüldüğünü açıkladı.

Koca, “Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz çünkü şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz 2 vaka dışında olmadı Mu ile ilgili. Dolayısıyla ağırlıklı Delta ve Delta Plus şeklinde, yüzde 90’ı geçen oranda söz konusu” dedi.

İlk olarak Kolombiya’da tespit edilen corona virüs varyantı, kısa süre içerisinde tüm dünyada etkisini hissettirmeye başladı. ABD’de 49 eyalette görülmeye başlanan Mu varyantı, Güney Afrika, Güney Amerika ve Asya’da da vaka sayılarının artmasına neden oldu. Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvador ve Meksika’da Mu varyantı etkisini tüm şiddetiyle göstermeye başladı.

İNGİLTERE’DE 50 KİŞİDE TESPİT EDİLDİ

En son İngiltere de ülkede 50’den fazla kişide Mu varyantının tespit edildiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “yakından izlenmesi gereken varyant” kategorisine alınan Mu Varyantı ile ilgili ABD'de Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü Dr. Anthony Fauci'den açıklama geldi. Fauci, “Bu varyant, belirli antikorlardan kaçacağını gösteren bir mutasyonlar kümesine sahip” derken, “Yalnızca monoklonal antikorlar değil, aşı tarafından oluşan antikorlardan kaçabilir ancak çoğunlukla laboratuvar verileri bulunuyor, çok fazla klinik veri yok” diye konuştu.

Virüsü inceleyen doktorlara göre, dünya genelinde aşılanmamış kişiler, COVID-19’un daha fazla varyantının ortaya çıkmasına neden olabilir. Uzmanlar, aşı olmayan kişilerin virüsü daha hızlı yaydığını vurgularken, yeni varyantların ortaya çıkmasına da neden olabileceklerini ifade ediyor.

ABD’nin köklü sağlık kurumlarından Northwestern Medicine’den Dr. Egon Özer, “Bugün ülkede görülen vakaların çoğunluğunda Delta etkilerini görsek de, Mu varyantı tüm ülkede varlığını göstermeye başladı” dedi.

“AŞIYA DAYANIKLI OLABİLİR”

Dünya Sağlık Örgütü, “aşıya dayanıklı” hale getirilen mutasyona uğramış varyantın adının Mu olduğunu ve bilimsel olarak B.1.621 olarak adlandırıldığını da açıklamıştı. Mu varyantının belirtileri arasında diğer varyant virüslerde olduğu gibi ateş yüksekliği, öksürük nöbetler, koku ve tat alma süreçlerinde bozukluklar gözleniyor.

Bilim Kurulu üyesinden korkutan varyant açıklaması: Mu-1, Mu-2 de çıkabilir İlginizi Çekebilir Bilim Kurulu üyesinden korkutan varyant açıklaması: Mu-1, Mu-2 de çıkabilir Mu varyantı nedir, belirtileri ne? İlginizi Çekebilir Mu varyantı nedir, belirtileri ne? Bakan Koca 'Mu varyantlı' kişi sayısını açıkladı İlginizi Çekebilir Bakan Koca 'Mu varyantlı' kişi sayısını açıkladı