Pfizer/BioNTech aşısının üçüncü doz etkisinin sonuçları açıklandı

Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in kurduğu BioNTech ile Pfizer'ın geliştirdiği corona virüsü aşısının üçüncü dozunun yarattığı koruma ile ilgili resmi veriler ABD'li makamlar ile paylaşıldı.

Pfizer/BioNTech aşısının üçüncü doz etkisinin sonuçları açıklandı

Bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde mRNA teknolojisi kullanarak corona virüsü aşısı geliştiren Pfizer ile BioNTech’in üçüncü doz aşısının sonuçları resmi mercilerle paylaşıldı.

Pfizer ve BioNTech, üçüncü doz corona virüsü aşısının ilk sonuçlarını ABD Gıda ve İlaç Dairesi yetkilileri ile paylaştı. Yapılan açıklamada ve elde edilen verilere göre üçüncü doz Pfizer/BioNTech aşısı, ilk corona virüsüne ve Delta ile Beta varyantlarına ciddi bir koruma sağladı. Üçüncü doz aşının Delta ve Beta varyantlarına aynı orijinal Covid-19’a olduğu kadar etkili olduğu kadar koruma sağladığı belirtildi.

Pfizer tarafından yapılan açıklamada, “Yüksek seviyede bağışıklık yanıtı ile birlikte ilk aşıdan 6 ile 12 ay sonra yapılan üçüncü bir doz aşının bağışıklığı yüksek seviyede tutmaya yardım ettiğini tespit ettik” ifadesi kullanıldı.

BioNTech’in kurucu ortaklarından olan ve aynı zamanda şirketin CEO’su olarak görev yapan Dr. Uğur Şahin ise, “İlk veriler bize geliştirdiğimiz aşının üçüncü dozunu kullanarak yabani virüslere ve varyantlara karşı yüksek oranda koruma sağlandığını gösterdi. Destekleyici üçüncü doz aşı daha önce aşı olmuş kişilere enfeksiyon bulaşmasını ve hastalık oranlarını azaltmada yardımcı olacak. Önümüzdeki mevsimlerde virüsün varyantlarının yayılmasını daha iyi kontrol etmesini sağlayacaktır” dedi.

Uğur Şahin'den Delta varyantı aşısı müjdesi: 4 haftadan kısa sürede tamamlarız İlginizi Çekebilir Uğur Şahin'den Delta varyantı aşısı müjdesi: 4 haftadan kısa sürede tamamlarız Bilim insanları Delta varyantına karşı kendi uyguladıkları tavsiyeleri anlattılar İlginizi Çekebilir Bilim insanları Delta varyantına karşı kendi uyguladıkları tavsiyeleri anlattılar Mart ayında iki doz aşı olan ünlü isme Delta varyantı bulaştı İlginizi Çekebilir Mart ayında iki doz aşı olan ünlü isme Delta varyantı bulaştı Ülkeler corona virüsü aşılarını karıştırmaya başladı İlginizi Çekebilir Ülkeler corona virüsü aşılarını karıştırmaya başladı