Apple çalışanlarını örgütlemişti… Haksız yere kovulan Parrish’ten NLRB’ye şikayet

Apple çalışanlarının ayrımcılık ve tacize maruz kaldığını öne sürerek örgütlenmelerini sağlayan Janneke Parrish şirket tarafından işten çıkarıldı. Parrish, şirketi NLRB'ye şikayet etti.

Apple çalışanlarını örgütlemişti… Haksız yere kovulan Parrish’ten NLRB’ye şikayet

ABD’li teknoloji devi Apple, çip krizi nedeniyle yaşanan üretim sıkıntılarının yanı sıra çalışanların ayrımcılık ve taciz iddialarıyla gündemde.

Söz konusu iddiaların uluslararası kamuoyu tarafından duyulmasını sağlayan isim Janneke Parrish. Çalışanların başından geçenleri anlatması için ‘Appletoo’ isimli bir platforma öncülük eden Parrish, şirket tarafından soruşturmaya alınmıştı.

BİLGİLERİ SIZDIRDI İDDİASI

Apple’ın harita uygulamasında program müdürü olarak görev yapan Parrish, Ekim ayında Reuters ve Washington Post’a verdiği röportajda, şirket yetkililerinin kendisini Apple CEO’su Tim Cook’un da katıldığı bir toplantıdaki bilgileri dışarı sızdırmakla suçladığını öne sürdü.

ASIL GEREKÇESİ BAŞKA

Soruşturmanın ardından işine son verilen Parrish, kararın arkasındaki gerekçenin çalışanların yaşadıkları karşısında örgütlenmelerini sağlaması olduğunu savundu. İş akdinin haksız gerekçelerle sona erdirildiğini belirten Parrish durumu ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na (NLRB) şikayet etti.

NLRB’nin yapacağı incelemenin ardından çıkacak karar ABD kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

Ünlü oyuncu iPhone'daki dinleme özelliğini anlattı: Hepimiz ajan olduk İlginizi Çekebilir Ünlü oyuncu iPhone'daki dinleme özelliğini anlattı: Hepimiz ajan olduk
Loading...