SpaceX’in tamamı sivil mürettebatla uçuş sona erdi

Ünlü iş insanı Elon Musk'ın kurduğu SpaceX, tamamı sivil dört kişiyi taşıyan ilk uçuşunu tamamladı. Dünya çevresinde 3 günlük bir seyahat hedefleyen SpaceX roketi Dünya'ya geri döndü.

SpaceX’in tamamı sivil mürettebatla uçuş sona erdi

Uzay turizmi rekabetini Virgin Galactic ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un yarattığı Blue Origin ile yaşayan Elon Musk’ın şirketi SpaceX, tamamı sivil mürettebatla başlattığı yolculuğunu tamamladı.

Mekik, Florida açıklarına iniş yaptı.

SpaceX Inspiration4 isimli bu uçuşun ardından SpaceX’in Crew Dragon isimli uzay kapsülü Dünya’ya iniş yaptı. Atlantik Okyanusu’nda Florida’nın açıklarına paraşüt sistemi ile iniş yapan kapsüldeki mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

 

Sağlık kontrolünden geçirilen amatör astronotlar daha sonra helikopter ile Cape Canaveral’a götürüldü. Dünya çevresinde ısı artışı yaşanmasına karşın özel uçuş kostümü giyen sivil astronotlar için böylelikle 1927 santigrat dereceye karşı da önlem alınmış oldu.

Astronotlar denize düşmeden önce saatte 24 kilometre hızla iniş yaparken Çarşamba günü başlayan yolculuk da son buldu. Hubble Teleskobu ya da Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çok daha yükseğe çıkan kapsüle binmek için her yolcunun yaklaşık 200 milyon dolar ödediği tahmin ediliyor.

SpaceX'ten tarihi görev: Tamamı sivil mürettebatla ilk uçuş İlginizi Çekebilir SpaceX'ten tarihi görev: Tamamı sivil mürettebatla ilk uçuş Uzay yarışında rekabet kızışıyor: Blue Origin'in baş mühendisi, SpaceX'e geçti İlginizi Çekebilir Uzay yarışında rekabet kızışıyor: Blue Origin'in baş mühendisi, SpaceX'e geçti Amazon, SpaceX ile rekabet etmek için Facebook'tan ekip transfer etti İlginizi Çekebilir Amazon, SpaceX ile rekabet etmek için Facebook'tan ekip transfer etti