12 euroluk Hans’ı Türkiye’de geçen tek isim Erdoğan!

Saatte 12 kazansan ve 8 saat çalışsan günde, ne eder? 96…

Ay 30 desen, günde kazandığın 96 ile çarpsan her ay eline ne geçer? 2880

*

Saatte 11.75 kazansan ve 8 saat çalışsan günde, ne eder? 94…

Ay 30 desen, günde kazandığın 94 ile çarpsan her ay eline ne geçer? 2825

***

“Evde kullandığım elektriğin kilovatsaatini, doğalgaz ve suyun metreküpünü, telefonun dakikasını, maaşın kaç gün yeteceğini hesaplamaktan imanım gevremiş, havuz problemini dayıyorsun burnuma! Keyifler yerinde herhalde” dediğini duymadım sanma…

Tam da o yüzden yazdım, keyfim fena kaçtı çünkü!

Gelirle gideri rüyada bile denk olmayan, babadan oğula miras gibi iki yakası bir araya gelemeyen bir milletin ‘insafsız zamlar karşısında son tükenen' ferdiyiz senle ben. Karışık olsa bile, hesap bizim işimiz! Baksana, her türlü giren çıkana rağmen hala yaşıyoruz!

Yukarıdaki hesap aslında basit. Almanya ile Türkiye'nin asgari ücret hesabıdır kendileri.

Topla çarp, böl çıkar koskoca Alamanya ve 7 düvele karşı ekonomik kurtuluş savaşı veren Türkiye arasındaki fark mini minnacık!

Neymiş efendim, Almanya'da kurulacak koalisyon anlaşmış, asgari ücretin saatini 12'ye çıkarma kararı alınmış!

Yahu kardeşim, bizde 11 aydır 11.75 asgari ücretin bir saati… Hasetlerinden çatlıyorlar resmen. Sırf, Türkler'in arkasında kaldık dememek için 12'ye çıkarmıyorlarsa, ne olayım!

***

Böyle bakıp, rakamların yanına ‘kimin parası' olduğunu yazmazsan neredeyse eşit halde kıskanç Almanya ile Türkiye'nin asgari ücreti!

Ünlü matematikçimiz Prof. Dr. Ali Nesin, “Sayılar biz insanlardan bağımsızdır. Sayıları icat etmemiş, keşfetmişizdir, aynen Amerika'yı keşfettiğimiz gibi” diyor. Türk milletinin bir bölümü de keşfedildiğinden bu yana iyi oynuyor sayılarla!

Sen ‘batıyoruz' dersin, karşındaki sayılar gösterip ‘uçuyoruz' der! ‘Para yok, açız ekmek alırken kırk defa düşünüyoruz' dese biri, bir vekil sayılarla çıkıp ‘bolluk içinde yüzüyoruz' diyebilir yüzü kızarmadan. Sayıların efendisi kurumumuz bile var, TÜİK…

Bu yüzden yanında ‘para birimi' yazılmazsa eşit gibi görünür 12 ile 11.75 ya da 2880 ile 2825…

Fakat asgari ücretin saati ‘12 euro oluyormuş' yaz, değişir etkisi.  Bizde Ocak ayından bu yana asgari ücretin saati ‘11 lira 75 kuruş' de mesela, çay simit almaya yetmez!

Merkel'den sonra kurulacak Alman hükümeti koalisyon olacak. İşte o koalisyonun ilk işi asgari ücreti 10.45 eurodan 12'ye yükseltmek oldu.

Bizdeki asgari ücret hesabı gibi yapılırsa, 12 eurodan günde 8 saat çalışsa bir Alman, günlüğü 96 euro, bütün ay çalışırsa maaşı da 2 bin 880 euro olacak! Bizimki ne kadardı? Saatliği 11.75'ten günlüğü 94 lira, ay sonunda da 2 bin 825 lira! Biraz harca, geri kalanı biriktir ev, çift araba, son model cep telefonu al!

Almanya'daki saatlik asgari ücreti, ekonominin kitabının yazıldığı Türkiye'de kimler alabilir acaba diye merak ettim, hesapladım.

2825 liralık asgari ücretinin tamamı ile 13 lira 40 kuruştan hesaplayarak euro alsa bir asgari, döviz bürosu kota uygulamaz verirse eline 211 euro geçer. Saatlik ücret 0.87 yani ‘1' euro bile etmiyor!

Orası Almanya, adamlar Mercedes'e biniyor fark olacak haliyle dedim ve 10 bin lira aylık alan bir doktorumuzun maaşını çevirdim euroya. 796 euro ediyor. Günlüğü 26.5, saati 3.3 euro!

Bir valimiz mesela 15 bin 643 liralık maaşı komple euroya çevirse 1167 euro. Günlüğü 38.9, saatlik ücreti 4.8 euro!

El kaldırıp indirmekten helak olan vekiller, 25 bin lira alıyor. Diyelim çevirdi biri, 1865 euro. Günlüğü 62, onca zahmetin bir saatlik hediyesi 7.75 euro!

Rakamlar yalan bilmez, yalanı söyleyen insan… Yetişmiyor işte! Ne yaparsan yap, Almanya'daki günlük asgari ücretten az…

Başka kimin maaşı yetişir ve hatta geçer oranın asgarisini?

Cumhurbaşkanı'nın maaşı! Çıplak maaş 88 bin lira, hesaplamak gibi olmasın ama hepsiyle euro alınsa 6 bin 567 euro. Günlüğü 218.9, saati 27.3 euro!

Altan al hesapla, üstten yaz hesapla Hans'ın saatlik asgari ücretini memleketimizde sadece dünya liderimizin maaşı geçebiliyor!

Şükür, Hans'ı geçenimiz var. Erdoğan'ın maaşı da olmasa ekonomi kitabından önce Guinnes Rekorlar Kitabı'na geçeceğiz resmen…

Loading...