Fransa’da uyarılara aldırış etmeyen dağcılara rekor depozito önlemi

Fransa'daki Saint-Gervais-les-Bains komününün belediye başkanı, düzinelerce "sözde dağcı"nın uyarıları görmezden geldiğini belirttikten sonra caydırıcı önlemler aldı.

Fransa’da uyarılara aldırış etmeyen dağcılara rekor depozito önlemi

Guardian’da yer alan habere göre, Fransa’daki Goûter Rotası üzerinden Avrupa kıtasının en yüksek dağı Mont Blanc zirvesine ulaşmaya çalışan dağcılar, kurtarılmaları veya daha kötüsü ölmeleri durumunda masrafları karşılamak için yaklaşık 276 bin TL (15 bin Euro) depozito ödemek zorunda kalacaklar.

Açıklamaya göre, 10 bin Euro’luk kısım kurtarma maliyeti için gerekliyken 5 bin Euro’luk kısım da cenaze masrafları için kullanılacak.

Dağcıların bu rota üzerinden zirveye ulaşabilecekleri Saint-Gervais-les-Bains Belediye Başkanı Jean-Marc Peillex, düzinelerce meydan okuyan uyarıya uyulmadığı için bu tedbiri uygulamaya koyduğunu açıkladı.

“ŞORTLA TIRMANIYORLAR”

Peillex, Twitter’da yaptığı açıklamada, düzinelerce “sözde dağcı”nın uyarıları dikkate almadığını söyledi. Beş Rumen ziyaretçinin “şort, spor ayakkabı ve hasır şapka giyerek” dahi tırmanmaya teşebbüs ettiğini ve polis tarafından kurtarıldıklarını anlattı.

“İnsanlar sırt çantalarında ölümle Mont Blanc’a tırmanmak istiyor” diyen belediye başkanı, “Öyleyse onları kurtarmanın ve gömülmelerinin maliyetine bir bakalım, çünkü Fransız vergi mükelleflerinin faturayı ödemesi kabul edilemez.”

Perşembe günü, İtalya tarafından Monte Cervino’ya giden bir yol, gerçekleşen toprak kaymasının ardından 13 dağcı kurtarıldıktan sonra geçici olarak kapatıldı. Son 20 yılda Goûter Rotası’nda 100’den fazla insanın öldüğü biliniyor.

 

İspanya, Faisans Adası'nı Fransa'ya devretti İlginizi Çekebilir İspanya, Faisans Adası'nı Fransa'ya devretti Bilim insanı 'yıldız' diye sucuk fotoğrafı paylaştı, ortalık karıştı İlginizi Çekebilir Bilim insanı 'yıldız' diye sucuk fotoğrafı paylaştı, ortalık karıştı Kot pantolonundaki küçük ceplerin sırrını biliyor musunuz? İlginizi Çekebilir Kot pantolonundaki küçük ceplerin sırrını biliyor musunuz?

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...