Hindistan’da maymun çiçeği kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti

Hindistan'da maymun çiçeği virüsü kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiği açıklandı.

Hindistan’da maymun çiçeği kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti

Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel alarm vermesinin ardından tüm dünyada maymun çiçeği virüsü endişesi yaşanırken, Hindistan bugün virüs kaynaklı ilk ölümü duyurdu.

İlk vakayı Temmuz ortasında açıklayan Hindistan’da Kerala eyaletinde ilk maymun çiçeği kaynaklı ölüm yaşandı.

Hayatını kaybeden hastanın 21 Temmuz’da Birleşik Arap Emirlikleri’nden seyahat ettiği aktarıldı.

‘KÜRESEL ACİL DURUM’ İLAN EDİLMİŞTİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçtiğimiz hafta Maymun Çiçeği virüsü için “küresel acil durum” ilan etmişti.

DSÖ Başkanı Dr. Tedro Adhanom Ghebreyesus şimdiye kadar 78 ülkede 18 binden fazla vaka bildirildiğini açıklamış, “Dünya Sağlık Örgütü’nün değerlendirmesi, Avrupa dışında riskin orta düzeyde olduğu yönünde. Avrupa’da ise riskin yüksek olduğunu değerlendiriyoruz” demişti.

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Uzmanlar uyardı: Maymun çiçeğinin hiç bilinmeyen yeni belirtileri İlginizi Çekebilir Uzmanlar uyardı: Maymun çiçeğinin hiç bilinmeyen yeni belirtileri Dünyada maymun çiçeği alarmı: Avrupa ve Güney Amerika'da ilk ölümler kaydedildi İlginizi Çekebilir Dünyada maymun çiçeği alarmı: Avrupa ve Güney Amerika'da ilk ölümler kaydedildi New York'ta maymun çiçeği nedeniyle acil durum ilan edildi İlginizi Çekebilir New York'ta maymun çiçeği nedeniyle acil durum ilan edildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...