Hong Kong telefon bağımlıları için kaldırıma trafik ışığı koydu

Hong Kong kaldırımlarındaki trafik ışıkları "telefon zombilerinin" güvenli bir şekilde karşıya geçmesine yardımcı oluyor.

Hong Kong telefon bağımlıları için kaldırıma trafik ışığı koydu

Hong Kong’daki kaldırımlar, “akıllı telefon bağımlılarını” ne zaman karşıya geçeceklerini uyarmak için kırmızı ve mavi ışık havuzlarıyla aydınlatılacak.

Bölge yetkilileri, altı aylık bir pilot programın parçası olarak dört yoğun kavşakta cihazlar kurdu.

Geleneksel “kırmızı adam” trafik ışığının yanında çalışan yeni teknoloji, telefonlarına yapışmış yayaların yola girmesini önlemek için kaldırımlara kırmızı bir parıltı yayacak. Karşıdan karşıya geçmek güvenli olduğunda, ışık maviye dönecek.

YAYGINLAŞMASI PLANLANIYOR

Ulaşım departmanına göre, bu yıl Ocak-Haziran ayları arasında 7,4 milyon nüfuslu şehirde yedi yaya ölümü bildirildi ve bunların çoğu yayaların davranışlarından kaynaklanıyor.

Yetkililer, Çin anakarasındaki birçok şehirde halihazırda kurulmuş olan sistemin, etkili olması halinde Hong Kong’a yayılacağını söyledi.

Hırvatistan, Avusturya ve Almanya da benzer sistemler kullanıyor. Nisan 2016’da Münih’in kuzeybatısında bir şehir olan Augsburg, iki tramvay geçidine zemin trafik ışıkları yerleştirdi. Teknoloji uluslararası medyada yer aldı ve Almanya’daki ve yurtdışındaki diğer şehirler tarafından benimsendi.

 

Trafik ışıkları acil durum araçlarına 'yeşil' yanacak İlginizi Çekebilir Trafik ışıkları acil durum araçlarına 'yeşil' yanacak Almanya'da yeni trafik işareti: Uymayana yüksek ceza İlginizi Çekebilir Almanya'da yeni trafik işareti: Uymayana yüksek ceza Bilimsel araştırma: Yeşil alanlar güçlü akciğerler için önemli İlginizi Çekebilir Bilimsel araştırma: Yeşil alanlar güçlü akciğerler için önemli

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...