İYİ Parti’den KPSS skandalı hakkında suç duyurusu

İYİ Parti, KPSS skandalı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, soruların belli bazı kişilere veya yayınevlerine dağıtıldığına ilişkin somut delile dayanan şüphelerin bulunması nedeniyle, ÖSYM eski başkanı ve tespit edilecek diğer şüpheliler hakkında dava açılması istendi.

İYİ Parti’den KPSS skandalı hakkında suç duyurusu

Geçen pazar günü ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında, KPSS'ye giren adayların sosyal medyada paylaştığı belgelerden, sınav sorularından bir kısmının (en az 20-30 soru) Yediiklim Yayınevi kitapçıklarındaki sorularla birebir aynı olduğu, hatta aynı sorularda yer alan cevap şıklarının yerleştirilmesinin dahi aynı olduğu ortaya çıkmıştı.

‘ASILSIZ’ DENİLDİ AMA GÖREVDEN ALINDI 

Kamuoyunda yoğun tepkilere neden olan bu skandalın ardından ÖSYM tarafından, iddiaların araştırıldığı ve asılsız olduğu açıklaması yapıldı. Ancak, bugün Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan resmi atama kararıyla ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevinden alındı. Bu durum sınav sorularının çalındığı iddialarını daha da güçlendirdi.

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, konunun tüm derinliğiyle aydınlatılması amacıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

“FETÖ YÖNTEMİ DEVAM EDİYOR”

Dilekçede, soruların belli kişi veya gruplara önceden verilmiş olması durumunun daha önce FETÖ tarafından kullanılan bir yöntem olduğu hatırlatılarak, “Bu yöntemin halen kullanılıyor oluşu devletimizin FETÖ ile mücadelesinde halel getirmekte ve özellikle gençlerimiz olmak üzere vatandaşlarımızın devlete olan güvenini yok etmektedir” denildi.

“BU SEBEPLERLE GENÇLER YURTDIŞINA GİDİYOR” 

Gençlerin bu tarz FETÖ taktikleriyle ve yüksek puan aldıkları sınavların ardından şeffaf olmayan mülakatlarla elenerek umutsuzluğa kapıldığını, bu sebeplerle de dönmemek üzere yurtdışına gitmeyi tercih ettikleri belirtilerek, “Ülkemizde gelecek kurma hayalleri ellerinden alınan ve haklı olarak yurtdışına yerleşen gençlerimiz devletimiz için en büyük beka sorunudur. Sayın savcılık makamı tarafından bu hususun ayrıca göz önüne alınarak soruşturmanın gençlerimizin devlete olan güvenini korumak motivasyonuyla yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dilekçede görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün ve savcılık tarafından belirlenecek diğer şüpheliler hakkında soruşturma yapılarak “Görevi Kötüye Kullanma”, “Göreve İlişkin Sırrın Açıklanması” ve diğer suçlardan dava açılması talep edildi.

KPSS soruları için skandal iddia: 20 soru aynı çıktı İlginizi Çekebilir KPSS soruları için skandal iddia: 20 soru aynı çıktı ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı İlginizi Çekebilir ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı

DHA-Güvenlik – Türkiye-Trabzon – Fatih TURAN
2022-08-03 14:09:17

Loading...