Tarihi Antalya Lisesi’nin devrine CHP’den tepki

Antalya Lisesi’nin Olgunlaşma Enstitüsü'ne devredilmesine tepki gösteren CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek; “2 yıl önce konuk evi yapmak için Dışişleri Bakanlığına devredilmek istenen tarihi bina, bugün liseden alındı. Yarın bir başka kuruma devredilmeyeceğinin garantisi yok” dedi.

Tarihi Antalya Lisesi’nin devrine CHP’den tepki

Tarihi Antalya Lisesi'nin Olgunlaşma Enstitüsüne devredilmesine tepki gösteren CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, konu hakkında yaptığı açıklamada; “AKP iktidarının atanmış bakanları ve bürokratlarının, Antalya'nın tarihini bilmeden masa başında verdikleri bu devir kararını tanımıyoruz” diye konuştu.

“YARIN BİR BAŞKA KURUMA DEVREDİLMEYECEĞİNİN GARANTİSİ YOK”

Zeybek, açıklamasının devamında şunları söyledi:

*20 Haziran 2022 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlaması istemiyle verdiğimiz soru önergesi hala yanıtlanmadı.

*Üzerinden 1 ay geçti, yasal olarak 15 günlük cevaplanma süresi hala devam ediyormuş. Bakanlıktan cevap beklerken, bakanlık lisenin tarihi binasını Olgunlaşma Enstitüsüne devrettiğini açıklıyor.

*2 yıl önce konuk evi yapmak için Dışişleri Bakanlığına devredilmek istenen tarihi bina, bugün liseden alındı.

*Yarın bir başka kuruma devredilmeyeceğinin garantisi yok. Antalya’da onlarca kullanılmayan tarihi bina var, restore edip o binalar Olgunlaşma Enstitüsüne verilebilir.

“ZAMANI GELİNCE HESAP SORARIZ”

“Antalya Lisesi, bu kentin tarihidir, sadece rant uğruna sağa sola peşkeş çekilecek 4 duvardan oluşan bir yapı değildir” diyen Zeybek, şöyle konuştu:

*AKP iktidarının atanmış bakanları ve bürokratlarının, Antalya'nın tarihini bilmeden masa başında verdikleri bu devir kararını tanımıyoruz.

*Antalya Lisesi bu kentin eğitim tarihidir, tarihi binaları ile birlikte vardır. En geç bir yıl içinde bu bina gerçek sahibi olan Antalya Lisesi'nde iade edilecektir.

*Biz mücadelemizi sürdüreceğiz, biz tarihimize ve eğitimimize sahip çıkmak zorundayız. Bu devir kararını alanlara sesleniyorum, bu tarihi binalarda yapılacak en ufak bir değişikliğe izin veren sorumlulardan, zamanı gelince hesap sorarız.

Meslek liseleri para basıyor! Üç ayda yüzde 225 arttı İlginizi Çekebilir Meslek liseleri para basıyor! Üç ayda yüzde 225 arttı
Loading...