Birleşik Kamu-İş: Yapılan zamlar TÜİK verilerinin bile altında

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, "Asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlar halkın enflasyon oranına yaklaşamadığı gibi iktidarın kurumu olan TÜİK verilerinin bile altında kalmaktadır" dedi.

Birleşik Kamu-İş: Yapılan zamlar TÜİK verilerinin bile altında

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi Kamu-Ar’ın yurttaşların en çok alışveriş yaptığı marketlerden derlediği verilere göre, açlık sınırı 7 bin liraya dayandı.

Konfederasyon Genel Başkanı Mehmet Balık, “Temmuz ayında yoksulluk sınırı ise 21 bin 221 lira oldu. Bu verilere göre, insan onuruna yaraşır bir şekilde hayat sürmek için dört asgari ücret gerekli” dedi.

Balık, “Asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlar halkın enflasyon oranına yaklaşamadığı gibi iktidarın kurumu olan TÜİK verilerinin bile altında kalmaktadır” diye konuştu.

‘ENFLASYON KAMBURU AĞIRLAŞIYOR’

“İktidarın, akıl ve bilim dışı ekonomik politikalarla yurttaşların sırtına yüklediği enflasyon kamburu her geçen ay biraz daha ağırlaşıyor” diyen Balık, şöyle devam etti:

“Yani, emekçilerin maaşları ve ek ödemeleri enflasyon oranının altında kalmaktadır ve her geçen ay bu enflasyon oranlarıyla alım gücü hızlı bir şekilde düşmektedir.

Ekonomi politikalarını akla ve bilime yakışır bir şekilde yönetemeyen AKP iktidarı, ekonomik bunalımı aşamadığı gibi emekçilerin yaşam kalitesini de her geçen gün düşürmektedir.

Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı bu süreçte, yaşanan enflasyon oranında her ay ücret artışı yapılmalı ve maaşlara yansıtılmalıdır.”

Aidatlar 8 bin lirayı buldu: Sitelerde kavga var İlginizi Çekebilir Aidatlar 8 bin lirayı buldu: Sitelerde kavga var Bakan Kurum: Kirada da konut fiyatlarında da gerileme olacak İlginizi Çekebilir Bakan Kurum: Kirada da konut fiyatlarında da gerileme olacak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...