Erdoğan ve Nebati’den enflasyonda rötar üzerine rötar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Nureddin Nebati, enflasyonda düşüşün başlamasını vaat ettikleri tarihi sürekli öteliyor. Son olarak şubat-mart aylarına işaret eden Erdoğan, Ağustos 2021'de "Ağustosta düşüş başlıyor" demişti.

Erdoğan ve Nebati’den enflasyonda rötar üzerine rötar

Hükümetin politikaları döviz kurları ve enflasyonu patlatırken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de enflasyonda düşüş için tarihlerini sürekli öteliyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün gece katıldığı bir televizyon programında “Yıllık enflasyonda düşüşü önümüzdeki şubat-mart ayı itibarıyla belirgin bir şekilde görmeye başlarız” dedi ve enflasyonda düşüş için bu defa 2023 yılı ilk çeyreğine işaret etti.

Seçim öncesi ekonominin yavaşlamasını istemeyen hükümet, faizleri enflasyonun çok altında tutarak kredi musluklarını açık tutmak istiyor, bu nedenle de enflasyonla mücadeleyi gündemine almıyor.

4 AĞUSTOS 2021: DÜŞÜŞE GEÇİYORUZ

Erdoğan, 4 Ağustos 2021 tarihinde katıldığı bir televizyon programında “Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil zira faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Artık biz düşük enflasyona inşallah geçeceğiz” demişti.

Erdoğan o dönem sık sık “Faiz sebep enflasyon netice” tezini ileri sürüyor ve faizlerin düşürülmesinin ardından enflasyonun da düşeceğini iddia ediyordu.

Sonuç ise tam tersi oldu. Söz konusu açıklama sırasında Merkez Bankası (TCMB) politika faizi yüzde 19, resmi enflasyon yüzde 18,95’ti. Daha sonra faiz yüzde 14’e indirilirken, resmi enflasyon yüzde 78,62’ye yükseldi. ENAG’a göre ise enflasyon yüzde 175,55 oldu.

31 KASIM 2021: ÇOK YAKINDA GÖRECEĞİZ

Erdoğan, faiz politikasının eleştirilmesi üzerine 17 Kasım 2021'de “Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim. Bu konuda nas ortada. Nas ortada olduğuna göre sana, bana ne oluyor?” demişti.

31 Aralık 2021'de ise, “Enflasyon ve fiyat artışları hızla düşecek derken temennimizi değil, teknik bir hakikati, mutlaka olması gereken bir durumu ifade ediyoruz. İnşallah çok yakında bunu da hep beraber göreceğiz” değerlendirmesini yapmıştı.

18 OCAK 2022: DÜŞÜŞE GİRMİŞTİR, GİRECEKTİR

“Faiz sebep, enflasyon neticedir” tezini bu yılın başında da tekrarlayan Erdoğan, 18 Ocak 2022 tarihinde yaptığı değerlendirmede, “Enflasyon, düşüşe girmiştir, girecektir. Bu bir defa kesin. Enflasyonun gerilemesini beklemek, milletimin hakkıdır, bizim de hedefimizdir ve bunu zaten başaracağız. Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah” demişti.

14 OCAK 2022: OCAKTA PİK YAPAR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati da göreve geldiğinden bu yana birçok kez enflasyonda düşüşün başlayacağını vaat ettiğini tarihi öteledi.

14 Ocak 2022 tarihinde bir ajansta yayımlanan mülakatında Nebati, “Enflasyon ocakta pik yapar ama Haziran 2023’te tek hane olur” demişti.

3 ŞUBAT 2022: NİSAN ZİRVE OLUR, YÜZDE 50’Yİ GEÇMEZ

3 Şubat’ta bir ajansta yayımlanan başka bir mülakatında, enflasyonun nisan ayında zirveye ulaşacağını ama yüzde 50'yi geçmeyeceğini öne süren Nebati, “Enflasyonda yüzde 50 seviyelerini göreceğimizi düşünmüyorum. Umarım yanılmam” demişti.

Nebati ayrıca, “Türk lirasında daha fazla değer kaybı yaşanmasını beklemiyoruz” demişti ancak TL bu yıl da dünyada dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu.

MERKEZ DE BAZ ETKİSİNDEN UMUDU KESTİ

TCMB’nin 21 Temmuz’daki son faiz kararına ilişkin açıklamasında enflasyona ilişkin bölümdeki değişiklik dikkat çekmişti.

Önceki aylardaki karar metinlerinde baz etkilerinin ortadan kalkmasıyla enflasyonun düşüşe geçeceğini öne süren banka, son karar metninde baz etkisi bölümüne yer vermedi.

Kriz kâhini uyardı: 1970'ler ve 2008 krizlerinden daha kötü olabilir İlginizi Çekebilir Kriz kâhini uyardı: 1970'ler ve 2008 krizlerinden daha kötü olabilir Korkut Boratav'dan döviz krizi uyarısı: Mevcut durum en fazla birkaç ay daha sürdürülebilir İlginizi Çekebilir Korkut Boratav'dan döviz krizi uyarısı: Mevcut durum en fazla birkaç ay daha sürdürülebilir Erdoğan'ın yeni ekonomi modeli: Sabır İlginizi Çekebilir Erdoğan'ın yeni ekonomi modeli: Sabır

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...