Kendi işinde çalışan ABD’lilerin oranı 14 yılın zirvesinde

ABD’de yaklaşık 16,8 milyon kişinin haziranda kendi işinde çalıştığı belirlendi. Kendi işinde çalışanların işgücündeki payı 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Kendi işinde çalışan ABD’lilerin oranı 14 yılın zirvesinde

ABD'de kendi işinde çalışanların işgücündeki payı, 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bloomberg'in haberine göre pandemi nedeniyle işinden olan pek çok Amerikalı kendi işini kurmaya yöneldi.

16,8 MİLYON KİŞİ KENDİ İŞİNDE ÇALIŞIYOR

Bloomberg'in, ABD Çalışma Bakanlığı'na bağlı İşgücü İstatistikleri Bürosu'nun en son yayımladığı verilere dayanarak yaptığı hesaplamalara göre haziranda yaklaşık 16,8 milyon kişinin kendi işinde çalıştığı saptandı. Bu sayı yüzde 10,2’lik bir orana tekabül ediyor. Bu oran en son Ekim 2008’de kaydedilmişti.

Veriler son iki yılda 1,4 milyonluk bir artış yaşandığı ve kendi işinde çalışmaya başlayanların bu dönemde işgücündeki genişlemenin üçte birinden fazlasını temsil ettiği anlamına geliyor.

St. Louis Fed'in rakamlarına göreyse Şubat 2022 itibarıyla Amerika'da çalışan 157 milyon kişinin yüzde 11'i kendi işinden geçimini sağlıyordu.

İŞTEN AYRILANLAR DA ORANI ARTIRDI

Covid-19 pandemisinin ilk haftalarında milyonlarca kişi neredeyse bir gecede işsiz kalırken birçok Amerikalı kendi işini kurmak zorunda kalmıştı. Ancak kendi isteğiyle işinden ayrılan ve başkaları için çalışmak istemeyen kişiler de oranın artmasında etkili olmuştu.

İşten ayrılanların oranı da son iki yılda arttı ve sadece mayısta 4,3 milyon kişi işten çıktı.

Bununla birlikte kendi işinde çalışanların artmasının çok çeşitli nedenleri var. Pek çok kadın için bu karar muhtemelen esnekliğe daha fazla ihtiyaç duyulmasından kaynaklanıyor. Pandemi döneminde çocuk bakımının daha zor bir hale gelmesi kadınların işleri açısından alternatif arayışlara girmesini tetiklemişti.

İNŞAAT SEKTÖRÜ REVAÇTA

Uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ve çok sayıda çalışanın yer değiştirmesi de yeni fırsatlar sundu.

St. Louis Fed'in verilerine göre kendi işinde çalışanları sayısı en çok inşaat sektöründe ve pandemi sırasında bu sayı artmaya devam etti. Şubat 2020'den Ocak 2022'ye kadar kendi işinde çalışanların ortalama yüzde 16,5'i bu sektördeydi.

Emlak ve ulaşım sektöründe de benzer bir artış görüldü. Söz konusu artışta Uber gibi girişimlerin büyümesi rol oynadı.

ABD'de tarım dışı istihdam artışı haziranda beklentileri aştı İlginizi Çekebilir ABD'de tarım dışı istihdam artışı haziranda beklentileri aştı JP Morgan: ABD ekonomisinde çok az resesyon işareti var İlginizi Çekebilir JP Morgan: ABD ekonomisinde çok az resesyon işareti var

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...