Tarım Bakanı’ndan Venezuelalı mevkidaşına: Siz hayvancılıkta 1 numara olmalısınız

Venezuela'ya ziyarette bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin, Venezuelalı mevkidaşına Türkiye'deki hayvancılığın geldiği durumla ilgili söylediği sözler dikkat çekti.

Tarım Bakanı’ndan Venezuelalı mevkidaşına: Siz hayvancılıkta 1 numara olmalısınız

Türkiye’nin Venezuela’da buğday üreteceğinin duyurulmasının ardından iki ülke arasındaki temas sürüyor.

Venezuela’ya tarım arazisi bakmaya giden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin Venezuela Tarım Bakanı Wilmar Castro’ya hayvancılıkla ilgili söylediği sözler dikkat çekti.

Kirişci, helikopterle seyahat sırasında Castro’ya meraları göstererek “Siz bu merayla hayvancılıkta dünyada bir numara olmalısınız. Biz hayvancılık yapıyoruz. Hayvanlarımıza sanki pizzacıdan pizza, burgerciden burger ısmarlayıp dışarıdan yem alıp yediriyoruz. Burada her şey hazır” dedi.

HAVADAN VE KARADAN TEKNİK İNCELEME

Sosyal medya hesabından da açıklama yapan Kirişci ise, “Gerçekleştirdiğimiz toplantı ve görüşmelerin akabinde havadan ve karadan teknik incelemelerde bulunduk. Bu ziyaretin, iki ülke arasındaki ikili işbirliği ilişkilerini daha da geliştireceğini umut ediyorum” dedi.

MADURO ‘BİZİM ÜLKEMİZDE ÜRETİN’ DEMİŞTİ

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davetiyle haziran ayında Ankara’ya gelmiş; ‘bizim ülkemizde üretin’ teklifinde bulunmuştu.

Kirişçi, Venezuela Tarım Bakanının ardından Maduro’nun da aynı teklifte bulunması sonrası, haziran ayında Diyarbakır’da yaptığı bir konuşmada, Türkiye’nin Venezuela’da buğday üretimine başlayacağını duyurmuştu.

Çiftçi sürekli artan girdiler karşısında ezilirken, açıklanan buğday alım fiyatlarının yetersiz kalmasından dert yanarken ve Türkiye’de buğday üretimi ciddi şekilde azalırken, Kirişci’nin bu açıklaması tepkilere neden olmuştu.

Gelinen noktada Kirişçi, Venezuela’ya ziyarette bulunarak tarımda verimlilik ve işbirliği konularında buradaki devlet yetkilileriyle bir araya geldi.

‘DİĞER ÜLKELER DE KİRALIYOR’ SAVUNMASI

Öte yandan, haziran ayında Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Venezuela’da buğday üretecek olması şu sözlerle savunulmuştu:

“Kendi ülkeleri dışında tarımsal yatırım yapan ülkeler bu yatırımlarını mevcut tarım ve gıda ürünleri ihtiyacı için değil, gelecekte dünya gıda piyasasında söz sahibi olmak için yapmaktadırlar.

İngiltere, başta Afrika'da olmak üzere 4,4 milyon hektar arazi kiralamıştır. ABD’nin aynı yöntemle kiraladığı arazilerin büyüklüğü 3,7 milyon hektardır. İngiltere'nin kiraladığı arazilerin büyüklüğü Danimarka'nın yüzölçümüne eşitken, ABD, İsviçre ve Çin'in Moldova büyüklüğünde kiraladığı tarım arazileri vardır.

Afrika’nın en yoksul ülkelerinden Kongo 8,1 milyon hektar, Endonezya 7,1 milyon, Filipinler 5,2 milyon ve Sudan 4,7 milyon hektar arazi kiralamış veya satmıştır.”

Türkiye Venezuela'da buğday üretecek İlginizi Çekebilir Türkiye Venezuela'da buğday üretecek Tarım Bakanı Kirişçi'den Venezuela ziyareti: Maduro ile görüştü İlginizi Çekebilir Tarım Bakanı Kirişçi'den Venezuela ziyareti: Maduro ile görüştü Tarım Bakanlığı Venezuela'daki yatırımı böyle savundu İlginizi Çekebilir Tarım Bakanlığı Venezuela'daki yatırımı böyle savundu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...