Ukrayna’dan dış borçlara erteleme planı

Ukrayna borç ödemelerini 24 ay erteleme planı çerçevesinde adım attı. Öte yandan, Ukrayna'ya borç veren Batılı ülkeler ise, Kiev'in bugün açıkladığı borç ödemelerini erteleme planının ardından Ukrayna'nın borç yükümlülüklerini erteleyeceklerini belirtti.

Ukrayna’dan dış borçlara erteleme planı

Ukrayna, dış borçlarının (eurobond tahvilleri) geri ödemelerini ve faiz ödemelerini 1 Ağustos’tan itibaren 24 ay erteleme niyeti çerçevesinde bir karar açıkladı.

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan işgalinin etkileriyle mücadele eden Ukrayna hükümeti bugün yayımlanan kararda Maliye Bakanlığı’nı alacaklı taraflarla 15 Ağustos’tan önce görüşmesi ve ertelenen ödemelerde ilave faiz teklif etmesi için talimat verdi.

Hükümet aynı zamanda GSYİH’e dayandırılan borçlarının ödemelerini de Mayıs 2023’ten Ağustos 2024’e ertelemeyi planlıyor.

Ukrayna’nın yaklaşık 19.5 milyar Euro değerinde ödemesi bulunan eurobond tahvillerinin vadesi 2022-2033 arasından 2024-2035 aralığına ertelenmiş olacak.

TEMERRÜT LİSTESİ BÜYÜYOR

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, önceki gün Belarus'un uzun vadeli döviz değerlemesini C'den “sınırlı temerrüte” indirmişti.

Bu adım Belarus'un 2027 vadeli eurobond kupon ödemelerini dolar yerine Belarus rublesi ile ödemeyi talep etmesi ve 29 Haziran'da yapması gereken ödemeyi yapmamasının ardından atılmıştı.

Geçtiğimiz yıl Lübnan temerrüde düşmüş, bu yılın mayıs ayında da Sri Lanka borç krizi nedeniyle temerrüde düştüğünü ilan etmişti.

Rusya ise ödeme sistemlerinin engellenmesi nedeniyle geçtiğimiz haftalarda 1918 yılından bu yana ilk kez temerrüde düşürülmüştü.

BATILI ÜLKELERDEN ERTELEME

Öte yandan, Ukrayna’ya borç veren Batılı ülkeler, Kiev’in bugün açıkladığı borç ödemelerini erteleme planının ardından Ukrayna’nın borç yükümlülüklerini 1 Ağustos’tan itibaren 2023’ün sonuna kadar erteleyeceklerini belirtti.

Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’nin aralarında bulunduğu kreditör ülkeler grubu, Ukrayna’nın borç yükümlülüklerinin 2023’ten sonra olasılıkla bir yıl daha erteleyebileceklerini de belirtti.

Ukrayna, eurobond tahvillerinin geri ödemelerini ve faiz ödemelerini 1 Ağustos’tan itibaren 24 ay erteleme niyeti çerçevesinde bugün bir karar açıklamıştı.

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan işgalinin etkileriyle mücadele eden Ukrayna hükümeti kararda Maliye Bakanlığı’na alacaklı taraflarla 15 Ağustos’tan önce görüşmesi ve ertelenen ödemelerde ilave faiz teklif etmesi için talimat vermişti.

Ukrayna hükümeti aynı zamanda GSYH’ye dayandırılan borçlarının ödemelerini de Mayıs 2023’ten Ağustos 2024’e ertelemeyi planlıyordu.

Kreditör ülkeler grubu, Ukrayna devlet tahvili sahiplerini de Kiev’in iki yıl ödeme erteleme talebini kabul etmeye çağırdı.

Ukrayna’nın 20 milyar dolar civarı eurobond ödemesi yükümlülüğü bulunuyor. (REUTERS)

İhtiyaç kredilerinde frene basıldı İlginizi Çekebilir İhtiyaç kredilerinde frene basıldı Almanya enerji devi Uniper'ı kurtarmaya hazırlanıyor İlginizi Çekebilir Almanya enerji devi Uniper'ı kurtarmaya hazırlanıyor Yurt dışı üretici enflasyonunda yeni rekor İlginizi Çekebilir Yurt dışı üretici enflasyonunda yeni rekor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...