Bakan Koca Bolu’daki son durumu açıkladı: Hasta sayısı 98’e çıktı

Bolu Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içme suyundan etkilenenlerin sayısını 98’e ulaştığını açıklayan Sağlık Bakan Fahrettin Koca, 14’ü yoğun bakımda olan 43 hastanın tedavisinin devam ettiğini belirti.

Bakan Koca Bolu’daki son durumu açıkladı: Hasta sayısı 98’e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bolu Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içme suyundan etkilenenlerin sayısının 45'i yetişkin, 53'ü çocuk olmak üzere 98'e ulaştığını açıkladı.

“CAN KAYBI YOK”

Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Bolu Çaydurt Yuva Köyü bölgesinde içme suyundan etkilenenlerin sayısı 45'i yetişkin, 53'ü çocuk olmak üzere 98'e ulaştı. 14'ü yoğun bakımda olan 43 hastanın tedavisi devam ediyor. 17 hasta başka şehirlerdeki hastanelere sevk edilmiş durumdadır. Şu ana dek olayda can kaybı olmadı.”

SU DEPOSUNUN BORULARI DEĞİŞTİRİLİYOR

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü ekipleri de çocukların içtiği su ile yediği yiyeceklerden numune aldı.

Sağlık Bakanlığı’ndan özel bir ekip de zehirlenmenin nedenini belirlenmesi için Bolu’ya gelerek inceleme başlattı.

Bu arada köye içme suyunu sağlayan depo ise boşaltılarak dezenfekte edildi. İlaçlı dezenfekte işleminin ardından suların kaynatılıp, kullanılması yönünde uyarı yapıldı.

Ayrıca su deposunu besleyen kaynaklardan da numuneler alındı. Su deposunun boru sistemlerinin değiştirilmesi için de çalışmalar başladı. Kuyudan su çeken pompanın bulunduğu alandaki borular da değiştirildi.

Eski boruların pas içinde olduğu görüldü. Köye tedbir amaçlı su verilmezken, vatandaşların su ihtiyaçları da hazır sular ve dışarıdan getirilen sularla karşılanıyor.

Bolu'da 20 çocuk hastaneye kaldırıldı, 8'i yoğun bakımda! Vaka sayısı artıyor İlginizi Çekebilir Bolu'da 20 çocuk hastaneye kaldırıldı, 8'i yoğun bakımda! Vaka sayısı artıyor Bolu'da zehirlenenlerin sayısı artıyor: Hastaneden açıklama İlginizi Çekebilir Bolu'da zehirlenenlerin sayısı artıyor: Hastaneden açıklama

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...