CHP’li Akın: Doğalgaz depoları tam dolu değil

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AKP'nin doğalgaz yeraltı depolarının tam dolu olduğunu açıklamasına karşın BOTAŞ ve EPİAŞ verilerine göre Tuz Gölü ve Silivri yeraltı depolarına ilişkin verilerin çelişkili olduğunu söyledi.

CHP’li Akın: Doğalgaz depoları tam dolu değil

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Rusya'nın teknik arıza gerekçesiyle Avrupa'ya doğalgaz sağlayan Kuzey Akım'ın akışını yüzde 20'ye kadar düşürmesinin kış döneminde doğalgaz konusunda büyük bir kriz yaşanacağının sinyalini verdiğine dikkat çekti.

Akın, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“DEPOLARDAKİ TOPLAM STOK MİKTARI GİZLENİYOR”

Sanayide doğalgaz kısıntısının uygulandığı Şubat 2022 döneminde iktidar sözcülerinin yer altı depoların tam dolu olduğu yönünde açıklamalar yaptığını anımsatan CHP'li Akın, şöyle konuştu:

*EPDK'nın resmi raporlarına göre Ocak – Şubat 2022 döneminde yeraltı depolarındaki stok miktarı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 oranında daha azmış.

*Başka bir deyişle İran gaz akışını kestiğinde yeraltı depolarında neredeyse doğalgaz yokmuş. Yani yaşadığımız arz güvenliği krizi göz göre göre gelmiş.

*EPİAŞ ve BOTAŞ tarafından günlük olarak; Silivri ve Tuz Gölü yeraltı depolarına gaz enjeksiyon, geri üretim, boru hattı stok, sistem giriş ve çıkış miktarının yayınlandığını ancak; depolardaki toplam stok miktarının ise aylardır gizleniyor.

*BOTAŞ'ın 2022-2023 dönemi için ilan ettiği Silivri Yeraltı Deposu'nun toplam depolama kapasitesi 3,19 milyar metreküp; Tuz Gölü Yeraltı Deposu’nun ise 1 milyar metreküp.

“EPİAŞ'A GÖRE DEPOLAR TAM DOLU DEĞİL”

CHP'li Akın, günlük olarak EPİAŞ ve BOTAŞ'ın açıkladığı verilerin hesaplandığında 25 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla yeraltı depolarında toplam 2,9 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu söyledi.

Buna göre yeraltı depolarının doluluk oranının yüzde 69 olduğunu kaydeden Akın, şöyle konuştu:

*Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in açıkladığı  doluluk oran ile EPİAŞ ve BOTAŞ'ın verileri çelişiyor.

*Eğer Tuz Gölü tam doluysa EPİAŞ üzerinden neden aylardır bu depoyla ilgili veri açıklanmıyor?

*Bakan Dönmez depoları dolu göstermek için, depolanan gazın sisteme basınçlı bir şekilde verilmesi için depoda bulunan ancak kullanılamayan yastık gazını da depolanan gaz miktarına ekliyor. Dolayısıyla ya EPİAŞ ve BOTAŞ'ın verileri yanlış ya da iktidar kamuoyunu yanıltıyor.

“LNG ALIMI İÇİN GEÇ KALINIRSA GAZ BULUNAMAYABİLİR”

Akın, kış aylarında Avrupa'da olası bir kriz yaşanması durumunda LNG bulmanın imkânsız hale gelebileceğine işaret etti.

Akın, şöyle konuştu:

*Türkiye'nin 2021 yılında yaklaşık 16 milyar metreküp büyüklüğünde doğalgaz alım kontratı sona ererken, iktidar yalnızca 8,5 milyar metreküp büyüklüğünde yeni kontratları hayata geçirdi.

*Başka bir deyişle tüketim aynı kalsa bile yaklaşık 7-8 milyar metreküp doğalgaz açığımız var. Buna ilişkin yeni uzun vadeli kontratlar yapılması gerekirken, iktidar maliyeti daha yüksek olan LNG'ye yöneldi.

*Şimdi spot piyasadan alınacak LNG'de geç kalınırsa, Avrupa'da bir kriz yaşanması durumunda alınacak gaz bulunamayabilir. Dolayısıyla iktidar bir an önce bu açığın kapanmasına yönelik adımlar atmalı.

CHP'li Başarır: Akkuyu'da neler oluyor iktidar açıklamalı İlginizi Çekebilir CHP'li Başarır: Akkuyu'da neler oluyor iktidar açıklamalı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...