CHP’li Barut kamuya ait lojmandaki iddiaları Meclis’e taşıdı

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana'nın Feke ilçesinde bulunan kamuya ait Ayşe Lütfiye Baytok Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) ve buraya ait lojmanların öğretmen olmayan kişilere tahsis edildiği, lojmandaki görevlilerden usule aykırı elektrik paraları toplandığı, ilçe genelinde öğretmenlerin ek ders ücretlerinin geciktirildiği yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Barut kamuya ait lojmandaki iddiaları Meclis’e taşıdı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini Meclis Başkanlığı’na sunan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Ayşe Lütfiye Baytok Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) ve buraya ait lojmanla ilgili skandal iddiaları gündeme getirdi.

Kamuoyuna yansıyan vahim gelişmelerle ilgili bakanlığın açıklama yapmasını talep eden Barut, bugüne kadar Feke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce sorunların geçiştirilmesine tepki gösterdi.

İddialarla ilgili hukuki süreçlerin başladığına işaret eden Barut, okulu yaptıran hayırsever Lütfiye Baytok’a hiç oturmadığı lojman için elektrik faturası çıkarıldığını ifade ederek, bakanlığı göreve çağırdı.

HAYIRSEVERE FATURA ŞOKU

Hazırladığı soru önergesinin ayrıntılarını paylaşan Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Okul aile birliğinin kontrolü dışında elden para toplanamayacağı açıkken, okul lojmanında elden elektrik faturası ödenmesi konusu çok dikkat çekicidir. Hayırsever Lütfiye Baytok’un yaptırarak devlete bağışladığı okul ve lojman için Türkiye Elektrik Kurumu ile geçmiş yıllarda imzalanan protokole göre binalardan fatura tahsil edilmiyordu.

Ancak Türkiye Elektrik Kurumu özelleşip dağıtım yetkisi özel şirkete geçtikten sonra protokol geçerliliğini yitiriyor ve enerji dağıtım şirketi de 2017 yılına kadar olan borcun geriye dönük ödenmesini talep ediyor. Bunun üzerine sorumlu müdürlerin bilgisi dahilinde lojmanın geçmiş yıllara ait elektrik faturaları öğretmenlerden elden tahsil edilmeye başlanıyor.

Faturaların elden tahsil edilmemesi, okul aile birliğinin hesabına yatırılması ya da enerji dağıtım şirketinin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği ödeme tablosuna ilgili kişilerin kendi imzaları alınarak tahsil edilmesi gerekiyor. Oysaki ödemeler alınırken kişilerden imzalar dahi alınmamıştır. Listede bulunan imzalar ise aynı kalemden çıkan aynı imzalardır.

Ödeme listesinde ismi yer alan Lütfiye Baytok binayı yaptıran hayırseverdir ve bina inşa edildiğinden bu yana hiç orada oturmamıştır. Dolayısıyla adına borç çıkmaması gerekirken elektrik ödeme listesine göre borçlu görünmektedir.

Bu da ayrı bir usulsüzlüktür. Oradaki fatura kime aittir? Borç neden Lütfiye Baytok adına görünmektedir? Feke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda çalışan öğretmenlerin ek ders ücreti ödemelerinin neden sürekli geciktirildiğini de izah etsinler.”

TRT'nin hayalet lojmanları çürüyor İlginizi Çekebilir TRT'nin hayalet lojmanları çürüyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...