CHP’li Girgin: Yangınların sebebi enerji nakil hatlarının bakımsızlığı mı?

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, çıkan orman yangınlarının elektrikte özelleştirme politikaları ile özel şirketlerin hatlarda gereken bakım ve yenileme işlemini yapıp yapmadığının tespiti için meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP’li Girgin: Yangınların sebebi enerji nakil hatlarının bakımsızlığı mı?

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, orman yangınlarının elektrikte özelleştirme politikaları ile olan ilişkisinin açığa çıkarılması ve özel şirketlerin enerji nakil hatları için gereken bakım ve yenileme işlemini yapıp yapmadığının tespiti için meclis araştırması açılmasını istedi.

Girgin, “1980 sonrasında hayata geçirilen özelleştirme politikalarının ekonomik, sosyal, politik sonuçları olduğu gibi bazı çevresel sonuçları da vardır. Bu çevresel sonuçların en vahimlerinden biri, elektrikteki özelleştirmelerin yangına sebebiyet verecek sonuçlar üretmesidir” dedi.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ŞİRKETLERİ DENETLEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR

Enerji nakil hatlarının bakımsızlığı önemli bir yangın nedeni olduğunu belirten Girgin, şöyle konuştu:

*Tarım Orman İş Sendikasının yaptığı açıklamaya göre, iktidarın koruması altında olan enerji şirketlerinin ‘Maliyeti yüksek' gerekçesi ile enerji hatlarına bakım yapmadığı, yangınların büyük çoğunluğunun enerji nakil hatlarından çıktığı ifade ediliyor.

*Sözleşmeye göre yangına neden olan şirketlerin büyük tazminat ödemesi gerektiği söylenmektedir.

*Ayrıca bu hatlar şiddetli rüzgârda ya kopuyor, ya da birbirlerine değerek kıvılcım şelalesi yaratıyorlar.

*Hatların altındaki orman örtüsünün de maliyet gerekçesi ile temizlenmediği iddia ediliyor. Oysa Orman Genel Müdürlüğü ile enerji şirketlerinin yaptığı sözleşmelerde ‘Bakım şartı' açıkça yer alıyor.

*Bu bakımların yıllık ve mevsimsel olarak (kışlık ve yazlık) düzenli olarak yapılması şirketlerin sorumluluğundadır.

*Orman Genel Müdürlüğü (OGM) şirketleri denetlemek ve uyarmakla yükümlüdür. Nakil hatlarındaki ihmaller ve bakımsızlık yangına neden olursa enerji şirketlerini çok ciddi ceza ve tazminatlar bekliyor.

ORMANLARDAKİ HATLARIN YILLIK VE MEVSİMLİK BAKIMLARI YAPILMALI

Geçen ve bu yıl Muğla ilinde çıkan orman yangınlarının en önemli nedenlerinden birinin de enerji nakil hatları olduğunu söyleyen Girgin şöyle konuştu:

*Muğla'da elektrik dağıtım ve perakende satışına ilişkin işler 15 Ağustos 2008 günü özelleştirilmiştir. Muğla'da bin 20 km.

*170 kilowat ve 206 kilometre de 400 kilowat havai enerji iletim hattı bulunuyor. Bu hatların yerleşim yerlerindeki kısmının yer altına alınması, orman alanında kalan kısmının ise bakımlarının yıllık ve mevsimsel olarak düzenli yapılması ve bu bakımların denetlenmesi gerekmektedir.

“YANGIN ELEKTRİK TRAFOSUNDAN ÇIKTI”

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, geçen yıl Muğla bölgesinde çıkan orman yangınlarının önemli bölümü elektrik hatlarından kaynaklandığını da hatırlatan Girgin, şöyle konuştu:

*Bu yıl, Datça'da 13 Temmuz'da başlayan ve 14 Temmuz'da kontrol altına alınan yangın, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yapılan açıklamaya göre bir elektrik trafosundan çıkmıştır.

*Datça, Marmaris ve geçen yıl Muğla genelinde çıkan yangınların ve Türkiye genelindeki yangınların elektrikte özelleştirme politikaları ile olan ilişkisinin açığa çıkarılması, özel şirketlerin enerji nakil hatları için gereken bakım ve yenileme işlemini yapıp yapmadığının ve bu konuda kamunun yeterli denetim yapıp yapmadığının tespiti konusunda meclis araştırması açılmalıdır.

SORU ÖNERGESİ VERDİ

Girgin ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle bir de soru önergesi verdi. Girgin, elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluk alanında enerji nakil hatları nedeniyle kaç orman yangını çıktığını sordu. Bu yangınlara ilişkin soruşturmalar sonucunda hangi yaptırım kararları alındığını, bu kararların kamuoyu ile paylaşılıp paylaşılmadığını ve hatların yıllık ve mevsimlik bakımlarının zamanında yapılıp yapılmadığının da cevabını istedi.

CHP Diyarbakır İl Başkanlığına kayyum atandı İlginizi Çekebilir CHP Diyarbakır İl Başkanlığına kayyum atandı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...