Eğitim sendikalarından ‘KPSS’ açıklaması

Türk Eğitim-Sen ve Eğitimciler Birliği Sendikası, KPSS’nin iptal edilmesi ile ilgili açıklama yaparak tepkilerini dile getirdi.

Eğitim sendikalarından ‘KPSS’ açıklaması

Türk Eğitim-Sen ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) KPSS lisans sınavının iptal edilmesi ve 6 Ağustos ve 14 Ağustosta yapılacak olan KPSS oturumlarının da ertelenmesi kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘ÖSYM KRİPTO UNSURLARINDAN ARINDIRILMALI’

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan, şunları söyledi:

“Yaşanan gelişmeler üzerine KPSS Lisans sınavının iptali ve 6 Ağustos ve 14 Ağustostaki KPSS oturumlarının da ertelenmesi isabetli olmuştur. Ancak şu hususa özellikle dikkat edilmesi gereklidir. Sadece ÖSYM Başkanını günah keçisi ilan ederek yaşanan sorun çözülemez.

2010’daki KPSS hırsızlığının ifşa edilmesinden beridir, ÖSYM sınavlarında yaşanan skandallar silsilesi göstermektedir ki, bu kurum içerisinde köklü ve etkin bir kripto yapılanma hala mevcuttur.

Ve bu ihanet şebekesi her fırsatta süreci sabote etmekte, vatandaşımızın kurumlara ve devlete olan güvenini tahrip etmektedir. ÖSYM bu kripto unsurlarından arındırılmadıkça bundan sonra da benzer sıkıntıların yaşanabileceği muhtemeldir.”

EĞİTİM BİR-SEN: SUÇLULAR HESAP VERMELİ 

Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) ilişkin iddiaların soruşturma konusu edilerek hukuksuzluğun, suçun ve faillerin ortaya çıkarılmasına yönelik adalet arayışının başlatıldığı bir ortamda fesat mihraklarının gündemden istifade ederek karalama ve çamur atma fırsatını kaçırmadığına şahit olunduğu belirtildi.

Açıklamada, “Kurumsal itibar suikastçılarını meslek haline geçirmiş, gündemden ve fırsatlardan beslenme konusunda pek mahir olan, sosyal medya ortamının hukuksuzluğa ve ahlaksızlığa açıklığı sayesinde yalan haber, manipülasyon ve kara propaganda oluşturma yeteneklerini geliştiren bazı odakların ve kişilerin, KPSS soruşturması ile sendikamız arasında güya bağ kurma çabasına girdiğini görüyoruz. Çamur at izi kalsın sözünü bir deyim olmaktan çıkararak hayat felsefesi hâline getiren bu yalan makineleri kirli emellerine asla ulaşamayacaktır” denildi.

‘KPSS SÜRECİNİN ADİL VE ŞEFFAF BİR BİÇİMDE YÜRÜTÜLMESİ İSTEĞİMİZDİR’

Sendika olarak hukuki yollara başvurulacağı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Eğitim-Bir-Sen olarak, şiar edindiğimiz hizmet sendikacılığı ekseninde görevde yükselme-unvan değişikliğinden eğitim kurumu yöneticiliği seçme sınavlarına, adaylık kaldırma sınavlarından kariyer basamakları sınavlarına kadar üyelerimizin mesleki gelişim ve kariyer başarısı için eğitim ve sınava hazırlık hizmetleri sunuyoruz ve sunmaya da devam edeceğiz.

Bu hizmetimizin niteliğinin muadillerinden çok daha üstün olmasının oluşturduğu başarı farkının iftira ve çirkin ithamlara dayanak yapılması, ancak itham sahiplerinin ahlaki yetersizliğini ve kinini ortaya koyar. Sendikamız, müfterilere ve haysiyet cellatlarına karşı hukuki yollara başvuracak, iftiracılar adalete hesap verecektir.

İnsanımızın iş sahibi olma konusundaki en büyük umutlarından biri olan KPSS sürecinin hukuka uygun, adil ve şeffaf bir biçimde yürütülmesi isteğimizdir. İnfiale neden olan bu olayın soruşturması derinlikli bir şekilde yapılmalı, sorumlular ortaya çıkarılmalı; çıkar hesapları peşinde koşarak bu süreci baltalamaya veya bunun üzerinden haksız menfaat elde etmeye kalkışan tetikçilere fırsat verilmemeli, suçlular adalet önünde hesap vermelidir.”  (DHA)

Akşener'den KPSS tepkisi: Büyük bir beceriksizlik İlginizi Çekebilir Akşener'den KPSS tepkisi: Büyük bir beceriksizlik

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...