Mehmet Cengiz’e bir tepki de denizcilerden

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Cennet Koy’a turistik tesis yapmak isteyen Mehmet Cengiz’e denizciler de tepki gösterdi. Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Dinç “Bu bölgede yapılması planlanan inşaat, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlayan koyumuzda hem sürdürülebilir turizme hem de doğal yaşama zarar verecektir" dedi.

Mehmet Cengiz’e bir tepki de denizcilerden

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Gölköy Mahallesi'ndeki Cennet Koy'daki 678 bin metrekarelik Gökburun yarımadasına Cengiz Holding tarafından yapılması planlanan turistik tesis ve lüks villa projesine Bodrumlu siyasi parti, STK ve vatandaşların tepkisinin ardından bugün de denizciler tepki gösterdi.HEM TURİZME HEM DOĞAL YAŞAMA ZARAR VERECEK

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Dinç yaptığı açıklamada “Bodrum bölgemizde Gölköy Mahallesi Cennet Koy'da 678 bin metrekarelik alanda turistik tesis ve lüks villa yapılması planlanan bir durum ile karşı karşıyayız.

1960'lardan günümüze artırarak ve kendimizi geliştirerek sürdürdüğümüz deniz turizmi faaliyetleri kapsamında yıllardır günlük tur olsun charter tekneleri olsun her sezon binlerce teknenin uğrak yeri olan bu bölgede yapılması planlanan inşaat, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlayan koyumuzda hem sürdürülebilir turizme hem de doğal yaşama zarar verecektir” ifadelerini kullandı.

DENİZ TURİZMİ BODRUM'UN 1 NUMARALI GEÇİM KAYNAĞI

Orhan Dinç açıklamasının devamında turizmin stratejik sektör olarak kabul edildiği ülkemizde Bodrum'un 1 numaralı geçim kaynağı olan deniz turizmi için son sığınaklardan biri olan bölgede faaliyet gösteren teknelerin on binlere istihdam sağlamakta olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Her yıl artarak devam eden deniz turizmi faaliyetlerinin, Bodrum'umuzun ve ülkemizin kalkınmasına katkısı yadsınamaz iken kapasitemizi daraltacak bu gibi yapılaşmaların ve getireceği zenginliklerin hiç kimsenin hayrına olmayacağı açıktır.

Tekne ve ziyaretçi sayılarımız artarken bu teknelerin ziyaret edebileceği koyların ve kapasitemizin azalması istemediğimiz durumların başında gelmektedir. Bütün bunların yanında bir diğer önemli  husus da deniz kirliliği konusu.

Denizlerimiz, düşünülenin aksine, denizcilik faaliyetlerinden ziyade karasal faaliyetlerle daha fazla kirlenmektedir. Yapılaşma ile gelen fiziki kirlenmenin yanında görsel kirlilik de göz ardı edilemeyecek boyuttadır.”

DEVLETİMİZİN GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERECEĞİNDEN EMİNİZ

Dinç sözlerini “Bu hususta, ülke turizminde önemli bir payı olan Mavi Yolculuğu sekteye uğratacak bu ve bunun gibi projelerde Devletimiz tarafından gerekli hassasiyetin gösterileceğine inancımız tamdır. İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube olarak mevcut duruma tamamen karşı olduğumuzu bildiririm” diyerek tamamladı.

Mehmet Cengiz'e bir tepki de BESİAD'dan: Bodrum'un doğal güzelliği yok olacak İlginizi Çekebilir Mehmet Cengiz'e bir tepki de BESİAD'dan: Bodrum'un doğal güzelliği yok olacak Cengiz İnşaat'tan Cennet Koyu açıklaması: Danıştay kararı bizi etkilemiyor İlginizi Çekebilir Cengiz İnşaat'tan Cennet Koyu açıklaması: Danıştay kararı bizi etkilemiyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...