Tahıl sevkiyatı başladı

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler tarafından imzalanan tahıl koridoru anlaşması kapsamında, RAZONI isimli ilk gemi Lübnan'a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket etti.

Tahıl sevkiyatı başladı

Milli Savunma Bakanlığı, Ukrayna limanlarından ilk geminin bu sabah 08.30’da hareket edeceğini duyurdu. Ardından mısır yüklü ilk gemi Odessa Limanı’ndan yola çıktı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu bilgiler yer aldı:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Bakanlar ve ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler ve İstanbul'daki Müşterek Koordinasyon Merkezi'nde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda; mısır yüklü RAZONI isimli Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin Lübnan’a gitmek üzere Odessa limanından 01 Ağustos sabah 08.30'da hareket etmesinde mutabık kalınmıştır.

22 Temmuz 2022'de Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan ‘Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi' belgesi kapsamında sevkiyat yapacak bu ilk gemiyi takiben diğer gemilerin de belirlenen koridor ve usuller çerçevesinde intikalleri planlanmaktadır.

İLK GEMİ 2 AĞUSTOS’TA İSTANBUL’DA 

Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı ikinci açıklamada ise mısır yüklü ilk geminin Odessa Limanı’ndan yola çıktığı şöyle duyuruldu:

RAZONİ isimli gemi Lübnan'ın Tripoli Limanı’na gitmek üzere Odessa'dan hareket etmiştir. Geminin 2 Ağustos'ta İstanbul'da olması beklenmektedir. Gemi İstanbul'da yapılacak denetimi müteakip varış limanına intikaline devam edecektir.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptığı açıklamada, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden güvenli sevkiyatı kapsamında ilk geminin Ukrayna’dan yola çıktığını belirterek, “Sürecin kesintisiz ve sorunsuz devam etmesini diliyoruz. Bu konuda üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Mutabakatın, ateşkes ve kalıcı barışa vesile olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov da, geminin Odessa limanından ayrılmasını “çok olumlu bir gelişme” olarak niteledi.

BM'den 'Ukrayna'dan sevkiyat' açıklaması İlginizi Çekebilir BM'den 'Ukrayna'dan sevkiyat' açıklaması Tahıl koridoru için Müşterek Koordinasyon Merkezi açıldı İlginizi Çekebilir Tahıl koridoru için Müşterek Koordinasyon Merkezi açıldı

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...