Covid-19 aşı oranında üzücü tablo

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) dünyanın yüzde 70'ini, 2022'nin ilk yarısı itibariyle aşılama hedefi tutmadı. Covid-19 aşılama hedefi yüzde 66.8'de kaldığı, düşük gelirli ülkelerde ise bu hedefin 19.4 olarak gerçekleştiği ifade edildi. Bu oranlara göre, zengin ülkelerde her 4 kişiden üçü tam aşılanırken yoksul ülkelerde her 7 kişiden biri aşılandı.  

Covid-19 aşı oranında üzücü tablo

Oxford Üniversitesi ve sivil toplum kuruluşu ortaklı “Verideki Dünyamız” adlı girişimin açıklamasına göre, “Dünya nüfusunun yüzde 66.8’i en az bir doz COVID-19 aşısı almıştır. Dünya çapında 12.25 milyar doz uygulandı ve şu anda her gün 4.94 milyon doz uygulanıyor. Düşük gelirli ülkelerdeki insanların sadece yüzde 19.4’ü en az bir doz almıştır” denildi.

Açıklanan oranlara göre yüksek gelirli ülkelerde her 4 kişiden üçü bir yıl içinde tam aşılanırken, düşük gelirli ülkelerde bu oran her 7 kişide 1’e düştü.

Aktivistler, virüsün yayılmasını yavaşlatmak ve gelecekteki varyantları önlemek için küresel aşılanmanın eşit oranda hızlandırılması gerektiğinin altını çizerken DSÖ bu hafta Covid-19 vaka sayılarının üçe katlandığını ve hastaneye yatanların sayısının ikiye katlandığını belirtti.
Corona virüsü vakaları hızla artarken, Omicron BA.2.75'le ilgili endişe yaratan belirti İlginizi Çekebilir Corona virüsü vakaları hızla artarken, Omicron BA.2.75'le ilgili endişe yaratan belirti

Corona Covid-19 Dünya İngiltere Omicron Sağlık Türkiye
Loading...