Durumları iyileşenler

2021 yılının Temmuz ayında bir maaşla 7.5 Cumhuriyet Altını alabiliyorlardı.

İhtiyaçtı… 2022 yılı başında maaşlarına zam geldi. Yeni maaşla 5 bin 200 lira olan Cumhuriyet Altını'ndan 5.3 tane alabildiler!

Gerekliydi… 2022 yılı başında bir zam daha geldi maaşlarına. Yeni maaşla tanesi 6 bin liradan Cumhuriyet Altını aldılar, 6.6 adet!

Yetmedi… 2022 yılının ikinci yarısı olmadan bir zam daha geldi maaşlarına. Maaşlarıyla 6 bin 560 liradan 8.5 Cumhuriyet Altını alır hale geldiler.

Bunu yazın bir kenara…

***

Anket şirketlerinin X partisi öne geçti, Y partisi ensesinde, Z ve Ğ partisinde büyük kayıp şeklindeki raporlarını pek önemsemem! Nedeni var…

Basın Yayın'da okurken, ‘madem gazeteci olacaksınız' deyip bizi Ege Üniversitesi öğrencileriyle ankete göndermişlerdi. Sorulardan biri, ‘gazete okur musunuz, hangi gazeteyi satın alıyorsunuz' şeklindeydi.

Hiç unutmuyorum demet demet anket kağıtlarını okulların girişlerine, sınıflara bırakıp sonra da tek tek toplamıştık. O ankette 16 bine yakın öğrenci (yaklaşık 18 bin anket formu dağıtmıştık) gazete okuyorum ve falanca gazeteyi demişti!

Okul bitip Yeni Asır'da işe başlayınca tiraj raporlarını görüp çarpılmıştım. 16 bin kişinin okuyorum, alıyorum dediği o gazete var ya, İzmir ve çevresinde toplam 5 bin bile satmıyordu!

Anketleri çok rahat yanıltabiliriz. Yanıltmayan anketler de var…

MetroPOLL şirketi her ay yaptığı Türkiye'nin Nabzı anketinin sonucunu açıkladı.

Yurttaşlara şu soru sorulmuş: Son bir yıl içinde sizin ya da ailenizin geçim şartları / refah düzeyi ne yönde değişti?

İşte genel değerlendirmede sonucu: Yüzde 9.9 iyileşti. Yüzde 72.6 kötüleşti. Yüzde 17.2 değişmedi.

Ankete katılanların verdiği yanıtlar farklı bir bakış açısıyla, Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz sorusuna göre de değerlendirilmiş.

Muhalefet kanadında iyileşti diyen yok gibiyken, iktidar kanadında sonuçlar şöyle!

AKP'li seçmen: İyileşti yüzde 25.2… Kötüleşti yüzde 40.8… Değişmedi yüzde 33.9…

MHP'li seçmen: İyileşti yüzde 15.2… Kötüleşti yüzde 58.1… Değişmedi yüzde 26.7…

***

Sonuçlara bakanlar farklı konuları merak edebilir. Çoğunluk, ‘Cumhur İttifakı'na kötü haber: AKP ve MHP'li seçmenler durum kötü diyor' şeklinde baktı.

Ben mesela, refah düzeyim iyileşti diyen AKP ve MHP'lileri merak ettim!

Kimler acaba, işleri güçleri ne, ne yerler ne içerler, durumları iyileştiğine göre bir formülleri var mı, istesek bizimle paylaşırlar mı?

Anket yayınlanalı günler oldu düşünüp araştırmaktan kafam patladı.

Allah biliyor, aklıma ilk gelen isim dünya liderimiz oldu. Koca ülkede durum iyi diyecek bir o vardır diye düşündüm. Gıyabında özür dilerim, o olamaz!

Çünkü, 2021 yılında maaşı 88 bin liraymış. Bu para, 26 Cumhuriyet Altını almaya yetiyormuş.

2022 yılı başında enflasyon farkı ile 100 bin liraya çıkan maaşı ancak 15.5 Cumhuriyet Altını alır hale gelmiş. Maaşını 141 bin liraya çıkarmışlar. Zamlı maaşı bile ucu ucuna 22 altın alacakmış ama kendileri bu son zammı kabul etmeyip, 100 bin lirada ısrar etmiş.

26 Cumhuriyet Altını'ndaaan 15.2 altına! Kaybı büyük. Refahım iyileşti diyemez yani.

Geriye, durum iyi diyecek kim kaldı?

En tepede, bunu yazın bir kenara dediklerim galiba…

Bizim dertlerimize derman olsun diye seçip Ankara'ya gönderdiğimiz ve aynı yıl 3 defa zam yapıp 56'şar bin lira maaş alan; başta 286 AKP'li ve 48 MHP'li ile diğer kıymetli vekiller!

Memlekette onların dışında bir yıl içinde maaşları ve de durumları iyileşen kimse bulamadım.

Enflasyonu TÜİK'in bile çuvala sığdıramadığı günümüzde, durumu 7.5 Cumhuriyet Altını'ndan 8.5 Reşat Altını'na iyileşen başka tuzu kurular da vardır mutlaka! Onları da siz yazın, öğrenelim!

Loading...