Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Başkanı Ercan Soydaş, Türkiye genelindeki tüm özel halk otobüslerinin yalnızca her ayın 1'i ile 4'ü arası ücretsiz yolcu taşıyacağını bildirdi.

65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ ULAŞIM KALKTI MI?


Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) üyeleri, Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) içlerinde 65 yaş üstü vatandaşların da olduğu ücretsiz taşıma hakkı olan 18 farklı grup hakkında karar aldı.

Şehit ve gazi aileleri, emniyet ve basın mensuplarının ücretsiz taşımadan sürekli yararlanabileceğini aktaran Soydaş, şunları kaydetti:

* Bakanlığın verdiği 2 günlük taşıma desteğine biz de 2 günlük bir fedakarlık yapalım. Daha önce açıkladığımız dört grup dışında kalan ve ücretsiz seyahat hakkı olan 18 farklı gruptaki yolcularımızı her ayın 1’i ile 4’ü arası taşıyalım.

* Geri kalan kısımdan da rica ediyorum. Lütfen kamu araçlarını kullansınlar. Türkiye genelindeki tüm özel otobüsler yalnızca ayın 1’i ile 4’ü arası ücretsiz yolcu taşıyacak. Geriye kalan 26 gün taşımayacak. (AA)

Büyükşehir Belediyelerine bağlı olan otobüs, metro, vapur gibi toplu taşıma araçları için 65 yaş üstü ve ücretsiz biniş hakkı olan diğer gruplar ücretsiz yolculuk yapmaya devam edebiliyor.

İSTANBUL'DA 65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ ULAŞIM HAKKI DEVAM EDİYOR


İETT Genel Müdürü İrfan Demet, İstanbul'da 65 yaş ve üstü yolcuların ücretsiz taşınmaya devam edeceğini belirtti.

Demet “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn @ekrem_imamoglu‘nun ulaşım vizyonuyla uygulamaya koyduğumuz , Özel Taşımacılık İşletim Sistemi (ÖTİS) sayesinde, ücretsiz taşınan yolcuların maliyetleri İBB tarafından karşılanmakta olup; yolcularımıza ve halk otobüsü işletmecilerine mağduriyet yaşatılmamaktadır.

Dolayısıyla; Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliğinin (TÖHOB), 4736 Sayılı Yasa Kapsamında ücretsiz taşınma imtiyazına sahip yolcu guruplarını; tüm illerde faaliyet gösteren halk otobüslerince taşımak istememelerine yönelik açıklama ve uygulamaları İstanbul'da uygulanmayacaktır” paylaşımında bulundu.

ANKARA'DA GERİ ADIM ATILMIŞTI


Geçtiğimiz haftalarda Ankara'da 65 yaş üstü ücretsiz yolcuları taşımayacaklarını duyuran özel halk otobüsü sahiplerine Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesabından sert tepki göstermiş, ücretsiz yolcu taşımayan otobüslere yönelik yasal işlem yapılacağını ve gelir desteği verilmeyeceğini belirtmişti.

Ardından Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) yaptığı açıklama ile Ankara'daki halk otobüslerinde, ücretsiz biniş kartlarına ilişkin tartışmalara bir çözüm bulunana kadar tüm ücretsiz biniş kartlarının geçerli olacağı açıklamıştı.