Mediha Olgun Cuma günü sabah saatlerinde evinden gözaltına alınarak Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına götürülmüştü. Aynı gün akşam saatlerinde de İzmir muhabirimiz Gökmen Ulu, İzmir’de gözaltına alındı. Gökmen Ulu cumartesi günü de  akşam saatlerinde İstanbul'a gönderildi.

Ulu, kendisinin gözaltına alınacağı haberini 19 Mayıs sabahı erken saatlerde internet sitelerindeki haberlerden öğrenince, polisleri apartmanın önünde basın mensuplarıyla birlikte beklemeye başladı. Ulu, burada yaptığı açıklamada, "Rüştünü ispat etmiş gazeteciyim. Başımız dik anlımız ak. Biz gazeteciyiz. Evrensel meslek ilkelerine sıkı sıkıya bağlı tertemiz yaşayan ve tertemiz ölecek olan gazeteciyiz" dedi ve terör örgütlerinden FETÖ bu ülkeye büyük kötülükler yaptığında bunu gündeme getiren gazetecilerden olduğunu söyledi.

GÖZALTINA ALINAN GÖKMEN ULU YOLA ÇIKMADAN ÖNCE EŞİ BURCU ULU'YA SARILDI... GÖZALTINA ALINAN GÖKMEN ULU YOLA ÇIKMADAN ÖNCE EŞİ BURCU ULU'YA SARILDI...

"SÖZCÜ'YLE FETÖ'YÜ AYNI KEFEYE KOYMAK BİR İRONİ GÖSTERGESİDİR"


CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır, Musa Çam, Atila Sertel, Aytun Çıray, İzmir Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir şubesi yöneticileri eve gelerek Ulu'ya destek verdi. CHP'li Sındır, "Sözcü Gazetesi'ni FETÖ'yle aynı kefeye koymak bir ironinin göstergesi. Gökmen Ulu'nun FETÖ ile bir bağlantısının olması imkansız. Bizler de Sözcü Gazetesi'ni ve yazarlarını takip ediyoruz. Bu yapılanlar aslında Cumhuriyet'e yapılan saldırı özelliği taşıyor. Destek vermek için biz de buraya geldik" dedi.

SAATLER SONRA GÖZALTINA ALINDI


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'nun sürdürdüğü soruşturmada adı gözaltına alınacaklar listesinde olduğu söylenen Gökmen Ulu, saat 17.00'da bu haberleri dikkate alıp 'teslim olmak' üzere İzmir Adliyesi'ne gideceği söyledi. Avukatı Murat Ergün, CHP İzmir milletvekilleri ile birlikte yola çıkan Ulu, kısa süre sonra polisler tarafından durduruldu.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 'savcılık talimatını beklediklerini, talimat gelir gelmez gözaltı işlemi yapacaklarını' söyleyerek Gökmen Ulu'nun eve dönmesini istedi. Evine dönen Gökmen Ulu, saat 18.00'de, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu'ndan gelen talimat doğrultusunda Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipleri tarafından gözaltına alındı ve polisler evinde arama başlattı.

EVİNDEKİ ARAMANIN ARDINDAN EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜ


Vatandaşın vicdan sesi Sözcü'ye yapılan haksızlığa tepki gösteren yüzlerce kişi destek için Gökmen Ulu'nun gözaltına alındığı evinin önünde toplandı. Ulu, alkışlar eşliğinde polis aracına binerek emniyete götürüldü.