Ultra kompakt optik cihaz, Princeton Üniversitesi ve Washington Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi tarafından geliştirildi.

Yeni kamera, süper küçük robotların çevrelerini algılamasına ve hatta doktorların insan vücudundaki sorunları görmesine yardımcı olabilir.

Bilgisayar bilimcisi Ethan Tseng ve meslektaşları tarafından geliştirilen küçük kamera, ışığın davranışını modüle edebilen, her biri tek bir HIV virüsünün boyutunda olan 1,6 milyon silindirik direkle süslenmiş özel bir meta yüzeye dayanıyor. 0,5 milimetre genişliğindeki yüzeydeki direklerin her biri, anten gibi çalışmasına izin veriyor. Makine öğrenimi algoritmaları daha sonra her gönderinin ışıkla etkileşimini yorumlayarak bir görüntü oluşturuyor.

[caption id="attachment_6801771" align="alignnone" width="599"] Sol taraftaki tuz boyutundaki yeni kameranın çekimi, sağ taraftaki ise normal büyüklüklerdeki bir fotoğraf makinesine ait.[/caption]

Minik cihazın çektiği fotoğraflar, bugüne kadar geliştirilmiş herhangi bir tam renkli metasurface kamera için en geniş görüş alanına sahip, en yüksek kaliteli görüntüleri sunuyor. Kamera aynı zamanda,  doğal ışıkta da iyi çalışabiliyor.

New Jersey'deki Princeton Üniversitesi'nden Tseng, "Bu küçük mikro yapıları istediğinizi yapacak şekilde tasarlamak ve yapılandırmak zor oldu" dedi.

Ekip şimdi hem görüntü kalitesini daha da artırmak hem de pratik uygulamalar için faydalı olabilecek nesne algılama gibi şeyleri dahil etmek için kameraya hesaplama yetenekleri eklemeye çalışıyor.

[old_news_related_template title="Bilim insanları ultra sert cam yaptılar: Elmastan bile daha sert" desc="Bilim insanları doğal elmaslardan bile daha sert olan ultra sert bir cam ürettiler. Buluş, telefon için kullanılan kılıf ve koruyucuların sonunu getirebilir." image="https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/11/27/iecrop/elmas-shutterstock_16_9_1638012954.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/bilim-insanlari-ultrasert-cam-yaptilar-elmastan-bile-daha-sert-6793776/"]

[old_news_related_template title="Dünyanın en küçük oyun konsolunu yaptılar" desc="Thumby isimli oyun konsolu Ohio merkezli TinyCircuits firması tarafından geliştirildi. Dünyanın en küçük oyun konsolu olarak anılan Thumby hemen hemen bir posta pulu büyüklüğünde." image="https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/10/21/iecrop/thumby-2-kickstarter_16_9_1634810552.png" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/dunyanin-en-kucuk-oyun-konsolunu-yaptilar-6720094/"]