Büyükada'da toplantı yaptıkları otelde 5 Temmuz'da gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Yurttaşlık Derneği ve İnsan Hakları Gündemi Derneği temsilcilerinin bulunduğu biri İsveç biri Alman vatandaşı olan 10 kişi, 13 gün emniyet müdürlüğünde sorgulandıktan sonra adliyeye sevk edilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı'nda görevli 5 savcı tarafından sorguları yapılan şüpheliler, "Silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçlamasıyla tutuklanmaları istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

[old_news_related_template title="Büyükada'da aktivist toplantısının yapıldığı otele polis baskını: 9 gözaltı" desc="Uluslararası Af Örgütü ile Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Gündemi ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneklerinin temsilcilerinin toplantı yaptıkları Büyükada'daki otele polis operasyon düzenledi. 'İnsan hakları savunucularının korunmasına yönelik eğitim programı' konulu toplantının polis baskınına uğramasının nedeniyle ilgili açıklama yapılmadı. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2017/07/uluslararasiaf.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/son-dakika-haberi-buyukadada-aktivist-toplantisinin-yapildigi-otele-polis-baskini-9-gozalti-1921874/"]

Savcılığın  Sevk yazısında, "Şüpheliler tarafından önceden herhangi bir duyuru yapılmaksızın "çalışma atölyesi" adı altında bir toplantı organizasyonu gerçekleştirildiği, alınan açık tanık beyanlarından toplantı sırasında katılımcıların mensubu oldukları kuruluşların faaliyet alanlarıyla ilgisi olmadığı" belirtildi.

"ŞİFRELEMEDEN BAHSETTİLER"

Şüphelilerin terör örgütlerinin gizlilik kurallarına riayet ederek faaliyet yürüttükleri ifade edilen sevk yazısında, "Yürütülen faaliyetleri konu alacak şekilde içeride bulunan şahısların cep telefonlarını polislerin alacağından, bu telefonların içerisinde bulunan bilgilerin nasıl saklanacağından, bu bilgilerin telefonlar yakalansa bile nasıl gizli tutulabileceğinden, bilgilerin polis veya başka şahıslar tarafından ele geçirilmesinin nasıl engellenebileceğinden, şifrelemeden bahsettikleri" ifade edildi.

SEMİH ÖZAKÇA VE NURİYE GÜLMEN İLE İLGİLİ BELGELER BULUNDU

Savcılık sevk yazısında, şüphelilerden İdil Eser'in oteldeki aramalarda elde edilen dijital materyallerinde Semih Özakça ve Nuriye Gülmen ile ilgili belgelerin olduğu, terör örgütü PKK üyesi olan bir kişinin, kendisini "Gerilla doktoru" olduğunu söyleyerek af örgütüne üye olmak istediğini gösterir bir belge bulunduğu ifade edildi. Eser'in ayrıca,  ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen ve tutuklanan Uluslararası Af Örgütünün Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç ile irtibatının bulunduğu anlatıldı.

"MİT'İN, GİZLİ İBARELİ BELGESİ ELE GEÇİRİLDİ"

Şüpheli Muhammed Şehmuz Özbekli, Şüpheli Nejat Taştan'ın da ByLock kullanıcısı oldukları tespit edilen kişilerle görüşme kayıtlarının bulunduğu belirtilen yazıda Şüpheli Nalan Erkem'in de FETÖ terör örgütü soruşturmasında tutuklanan Bedriye İştar Tarhanlı ile görüşme kayıtlarının bulunduğu, ayrıca Erkem'de MİT'in TBMM Araştırma Komisyonu'na sunmuş olduğu gizli ibareli bir belgenin ele geçirildiği kaydedildi.

BYLOCK KULLANICILARIYLA GÖRÜŞMELERİ

Sevk yazısında, Günal Kurşun'un da ByLock kullanıcısı bir kişiyle görüşme kayıtlarının bulunduğu belirtilerek, toplantıyı organize eden şüpheli Özlem Dalkıran'ın da, FETÖ'den tutuklanan bir kişi ile görüşme kayıtlarının olduğu anlatıldı. Şüpheli Veli Acu'nun FETÖ/PDY soruşturmasında aranan ve ByLock kullandığı belirlenen bir kişi ile terör örgütü PKK soruşturmasından hakkında işlem yapılan başka bir kişiye görüşme ve mesajlaşma kayıtlarının  bulunduğu belirtildi.

"GÜNEYDOĞU VE DOĞU'NUN AYRI BİR DEVLETE AİTMİŞ GİBİ HARİTASI BULUNDU"

İsveç uyruklu şüpheli Ali Ghravi ile almanya uyruklu Peter Frank Steudtner'in ise toplantıda "dijital güvenlik stres vb"  konuları anlatan eğitimci sıfatıyla yer aldıkları anlatılan sevk yazısında, Ali Ghravi'den ele geçirilen Asya kıtasına ait olduğu detaylı bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yer alan Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinin etimolojik olarak ve ayrıca ayrı bir devlete ait topraklarmış gibi gösterilen haritanın bulunduğu vurgulandı.

"SİVİL TOPLUMU ETKİ GÜÇLERİ VAR"

Sevk yazısında, şüphelilerin çoğunun, terör örgütleri ve mensupları ile olan irtibatları, faaliyet alanları itibariyle sivil toplumu etki güçlerini bulunduğu belirtilerek, "şüphelilerin terör örgütlerinin amaçları doğrultusunda toplumsal kaosa dönüşen hareketlenmeler yaratmak amacıyla toplantı düzenlemelerine göre yardım kastıyla hareket ederek eylemde bulunarak atılı suçu işledikleri" ifade edildi.

CASUSLUK VE TERÖRİZMİN FİNANSMANI YÖNÜNDEN AYRI BİR SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Savcılık yazısında ayrıca şüphelilerle ilgili terörizmin finansmanı ve casusluk eylemleri yönünden ayrıca soruşturmanın devam edildiğine vurgu yaptı.

Silahlı terör örgütüne yardım etmek suçundan tutuklanmaları talep edildi.

5 Temmuz'da gözaltına alınan ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen insan hakları savunucuları şöyle:

[old_news_related_template title="Son dakika... Büyükada'da gözaltına alınanlar adliyeye sevk edildi" desc="Geçtiğimiz hafta Büyükada'daki aktivist toplantısı soruşturmasında gözaltına alınanlar İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2017/07/buyukada-dha-487.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/buyukada-gozaltilarinda-yeni-gelisme-1935387/"]

İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (Helsinki Yurttaşlık Derneği), Özlem Dalkıran (Helsinki Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar İzleme Derneği), Şeyhmus Özbekli (Hak İnisiyatifi), Ali Garawi (İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi), Peter Steudtner (Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi)

ŞÜPHELİLERDEN 6'SI TUTUKLANDI

Tutuklanma talebiyle mahkemeye evk edilen 10 kişiden 6'sı mahkemece tutuklanırken 4'ü serbest bırakıldı. Tutuklanan isimler şöyle; Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ile Özlem Dalkıran, Veli Acu, Günal Kurşun, Ali Garavi, Peter Steudtner