İYİ Parti’de, taban ile tavan arasında müthiş bir görüş ayrılığı yaşanıyor. Genel Başkan Meral Akşener, Ankara ve İstanbul’da partisinin ilçe başkanlarına, “Seçime CHP ile birlikte mi, yoksa kendi başımıza hür ve müstakil olarak mı girelim?” diye sordu. Hem Ankara, hem İstanbul ilçe başkanları oy çokluğuyla, “Seçimde işbirliği yapalım” dedi. Ancak, Genel İdare Kurulu’nda, seçimlere tek başına girilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. Bu karar CHP üzerinde olumsuz, hatta büyükşehirlerin alınmasında engel gibi görüldü.

CHP’nin bir an önce bu umutsuzluk havasını dağıtması gerekiyor. Hep sahada olan Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, daha önce aynı görevi yürüten Ordu Milletvekili Seyit Torun, genel merkeze “Kazanacağız” mesajlarını getirdi. 11 büyükşehirin yanında kazanılacak yeni büyükşehirler olduğunu da söylemeye başladı.

O AÇIKLAMALAR CAN SIKTI

İYİ Parti’nin kararı hem CHP, hem de İYİ Parti içinde hayal kırıklığı yarattı. İYİ Parti’nin böyle bir karar almasındaki nedenleri CHP birazda kendi içinde sorgulamalı. İYİ Parti Genel İdare Kurulu toplantısının yapılacağı gün, bir CHP yetkilisinin çıkıp, “İYİ Parti işbirliğini kabul etmezse B planımız var” demesinin gereği var mıydı? HEDEP’e mesajlar gönderilmesi, İYİ Parti’deki rahatsızlığı daha da artırdı. Evet, CHP seçmeni İYİ Parti’yi eleştiriyor ama CHP’nin de eleştirilecek yönleri var. Bu konuda adil olunmalı.

2019 yerel seçiminde işbirliğin alt yapısını dönemin CHP’den Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Oğuz Kaan Salıcı, İYİ Parti’den Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu oluşturmuştu. Çalışmalar belli bir olgunluğa getirildikten sonra Genel Başkanlar düzeyinde görüşmeler başlamıştı. Belki zaman darlığı nedeniyle bu kez böyle olmadı. İYİ Parti yetkilileri, CHP’den kendilerine seçim işbirliği konusunda bir öneri gelmediğini üstüne basa basa söylediler. Umut, seçmenin tabanda işbirliği yapmasında. Olur mu? Olur.  

TEK BAŞINA GİRDİĞİNDE

ODTÜ’lü bir grubun oluşturduğu tamamen gönüllülük esasıyla çalışan başında Mehmet Günal Ölçer’in bulunduğu Polimetre Araştırma’nın, 2023 milletvekili seçim sonuçlarını dikkate alıp 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere İYİ Parti’nin tek başına, yada CHP ile işbirliği yaparak katılması halinde nasıl bir sonuç alabileceğinin  analizini yapmıştı. İYİ Parti yerel seçime tek başına girerse 2023 seçim sonuçları baz alındığında şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: 

- İYİ Parti hiçbir Büyükşehir veya il belediyesini kazanamaz. Sadece 3 ilçe belediyesi (Hizan, Beşikdüzü ve Yenifakılı) kazanabilir.

- Buna karşılık 2019 seçiminde muhalefetin kazandığı Adana, Ankara, Eskişehir, Hatay, İstanbul ve 2024’te kazanacağı hesaplanan Balıkesir, Denizli ve Manisa Büyükşehir Belediyelerinin iktidar tarafından kazanılmasına neden olur. 

- 2019 seçiminde muhalefetin kazandığı Burdur, Yalova ve 2024’de kazanılacağı hesaplanan Bitlis ve Uşak il belediyeleri kaybedilir.

- 80 ilçe belediyesinin iktidar tarafından kazanılmasına neden olur.

2019 SEÇİMİNİ HATIRLAYALIM

2019 yerel seçiminde İYİ Parti ile yapılan işbirliğinin sonuçlarını hatırlatalım:    

- İYİ Parti’nin, CHP adaylarını desteklediği 16 Büyükşehirden 11’i kazanıldı. Başarı oranı yüzde 68.8 oldu.

- CHP’nin İYİ Parti’yi desteklediği 10 Büyükşehirden Balıkesir, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Trabzon’un hiçbiri kazanılamadı.  

- İYİ Parti’nin, CHP’yi desteklediği 469 İl / İlçeden 151’i kazanıldı. Başarı oranı yüzde 32.2 oldu.

- CHP’nin İYİ Parti’yi desteklediği 254 İl / İlçeden 15’i kazanıldı. Başarı oranı yüzde 5.9 oldu.

 17 BÜYÜKŞEHİR KAZANILABİLİRDİ  

CHP- İYİ Parti işbirliği devam etseydi, 2023 milletvekili oy dağılımı dikkate alındığında muhalefet 17 Büyükşehir belediyesini kazanabilirdi. Birliktelik olmayınca 7 Büyükşehir kaybedilebilir.  

Mehmet Günal Ölçer, nasıl bir seçim sonucu çıkabileceğini son milletvekili seçim sonuçlarını baz alıp yaptığı hesaplamayı SÖZCÜ’ye şöyle anlattı:

“Adana, Ankara, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Hatay, İstanbul ve Manisa’da 2023 Milletvekili Seçiminde İYİ Parti’ye oy veren seçmenin tercihleri belirleyici olacaktır. Son milletvekili seçiminde İYİ Parti’ye oy veren seçmenin Eskişehir’de yüzde 1’i, Adana’da yüzde 3’ü, İstanbul’da yüzde 14’ü, Denizli’de yüzde 37’si, Balıkesir’de yüzde 44’ü, Ankara’da yüzde 51’i, Hatay’da yüzde 74’ü, Manisa’da yüzde 84’ü oyunu CHP adayına verirlerse seçimi CHP, aksi durumda Cumhur ittifakı kazanır.

(İYİ Parti Seçmeninin belirleyici olduğu 8 Büyükşehirde yukarıda verdiğimiz yüzdeler muhalefetin kazanabilmesi için İYİ Parti seçmeninden alınması gereken oy oranını gösteriyor. Örneğin Adana’da son milletvekili seçiminde İYİ Parti’ye oy veren seçmenlerden yüzde 3’ü, CHP adayına oy verirse seçimi CHP adayı kazanır.)

KİM, NEREYİ KESİN KAZANIR

- Antalya, Aydın,  İzmir, Mersin, Muğla, Tekirdağ’ı CHP, Diyarbakır, Mardin ve Van’ı HEDEP adayı kazanır.

- Bursa, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon Büyükşehiri Cumhur ittifakı kazanır. “

Adaylar belirlendikçe, seçim yaklaştıkça, vaatler dinlendikçe ve başka etkenlerle tablo da değişebilir. Bunlar sadece bir öngörü.

NOT: Bugün saat 13.00’te,  Ankara Kitap Fuarı’nda, Doğan Kitap standında kitaplarımı imzalayacağım.