AKP’nin 22 yılda 8’inci Eğitim Bakanı Yusuf Tekin kürsüdeydi. Erzurum’un bir köyünden çıkıp, bakan olmakla övünüp, bunu cumhuriyete borçlu olduğunu söylemedi. “Ayrıcalıklı”, “Elitist”, “Totoriter” kavramlarıyla suçladığı vekilleri, “Yahuuu bir dinle, sus” diyerek sınıfta öğrencisini fırçalar gibi fırçaladı. Profesördü, “Türkiye artık bambaşka bir ülke. O eski Türkiye yok artık. Gerçeği görün! Uyanın, uyanın!” diye işaret parmağını salladı. Hakkını yemeyelim, “Şimdi buna çok kızacaksınız” diyerek önce uyardı. Eliyle, “Otur yerine otur” işareti yapıp, “Çok hoşunuza gidecek bir şey söyleyeceğim” diye alayla gülerek ağzındaki baklayı çıkardı.

ÇATLAYIN PATLAYIN

Çocukların dağa çıkmasını engellemek için tarikat ve cemaatlerle protokol yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini, “Çatlasanızda” diye bağırarak, itiraf ve ilan etti.  “Siz ve biz” keskin çizgileriyle yüce Meclis’i böldü. Siz kimdiniz? Cumhuriyetin 100. yılında, 69. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitimi çatlama patlama seviyesine indirgeyip, toplumu kutuplaştırdı. Cumhurbaşkanı da, “Tepeden inmeci, lümpen, mahalle kabadayıları! AKM’yi yıktık, çatlayın, patlayın” demişti. AKP’nin dindar kindar nesil hedefinde sadece bir emir eri olan Yusuf Tekin’in, ‘Görevden alınması’ talepleri, gerçeklikten uzak, züğürt tesellisidir. Tekin gider, daha tekinsizi gelir!    

MENZİLLERİ KARANLIK

Kızıl kıyamet bir haftadır tartışılan tarikat cemaat mevzu fitilini, Eğitim Bakanı durduk yere ateşlemedi. Türkiye’de ilkokuldan, üniversiteye 27.5 milyon öğrenci var. Anası, babası derken, eğitimle bağı olan nüfusun kitlesel büyüklüğü seçmen sayısını geçiyor. Eğitim bir kez daha siyasete araç yapılıp, iktidar yerel seçim öncesi tarikat ve cemaatlere göz kırptı. Okullarda derste okutulan Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun 98 yıl önce kabul edildiğini Bakan Tekin bilmiyor mu? Elbette biliyor. Toplum da tarikatların iktidar eliyle eğitime sızdığını çok iyi biliyor. AKP’nin, 14 yıldır STK adı altında tarikat ve cemaatlerle yaptığı bu protokoller, hukuken gayrimeşruluğu, legalleştirmeye yetmese de gerici eğitimin önünü açtı. Eğitimde bu gidişin, menzili çok karanlık!

1.6 TRİLYONU DAĞITIN

Gelelim muhalefete, tarikatların anaokulu seviyesine indiğini ilk kez duymuş gibi yaptılar. Diyanet’in, ‘Atatürk’ dememeye yeminli başkanı yıllardır, 3-5 yaşında milyonlarca çocuğu rejim karşıtı şeri eğitime aldı. Tarikatlar, 3-5 yaşındaki oğlanlara takke, şalvar ve 3-5 yaşındaki kızlara peçe takıp, kara çarşaf giydirdi. Niye sustunuz? MEB’in kadrolu 1.2 milyon öğretmeni var. Üstelik onların 49 bini de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyken, ahlak ve değerler eğitimini tarikat imamlarına bırakmak, öğretmenlere hakarettir. Öğretmen gibi cübbeli şalvarlı tarikatçıları derse sokacaksanız; MEB’in 1 trilyon 619 milyar 907 milyon TL’lik 2024 bütçesini de tarikatlara cemaatlere ulufe gibi dağıtın (!)

SIRALAMADA DÖKÜLDÜ

Tarikat ve cemaat sözcülüğüne soyunan Yusuf Tekin, Türkiye’deki anaokulundan üniversitedeki 27.6 milyon öğrencinin laik, demokrat, bilimsel eğitim almasından sorumludur. PISA 2023’te 15 yaşındaki çocukların yüzde 98’inin okuduğunu anlamadığı skandalından sonra şimdi de Türk üniversiteleri dünya sıralamasında yaprak gibi döküldü. Prof. Dr. Ural Akbulut’un koordinatörlüğündeki ODTÜ-URAP Araştırma Laboratuvarı, dünyadaki 3 bin üniversiteyi makale, atıf sayısı ve yayın etkisini inceleyip, 2023-2024 Dünya Raporu’nu yayınladı. Oradan buradan, kopyala yapıştır, uyduruk dergilerde paralı yayınlar sıralamaya alınmadı. Türkiye’deki üniversitelerin durumu, sanılandan çok daha vahim çıktı.

OKUYUP ÜFLEYİN

“Eski Türkiye’yi unutun” diyenlerin Yeni Türkiye’sinde, Türk üniversiteleri dünya sıralamalarında dibe çakıldı. İlk 100’ü geçtik, ilk 500’de bile artık 1 tane Türk üniversitesi kalmadı. Trajik ama 14 yıl önce ilk 500’deki Hacettepe, Ankara ve İstanbul Üniversitesi ilk bine zar zor girdi. İlk bindeki 18 üniversite sayısı, 9’a indi. Dünyada tüm üniversitelerin makale etki değeri ortalaması yüzde 46 iken, Türkiye’deki makalelerin etki değeri 0.8’de kalıp, yüzde 1 bile çıkmadı. ABD’den 28, Çin’den 23, İngiltere’den 6, Almanya’dan 5 diye devam eden ilk 100 sıralamasına, Suudi Arabistan’dan bile 2 üniversite girdi. Neyse ilk 3 binde 119 üniversitemiz varmış (!) Çatlasanız da, patlasanız da AKP’nin gemisi küresel bilimsel gerçeklere çarptı. Tarikatların, cemaatlerin okuyup, üflemesiyle ülke düze çıkmaz. Eğitim düzelmeden, ekonomi düzelmez. Ey millet uyanın, uyanın!