Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, deprem ile ilgili sosyal medya hesaplarından halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla yanıltıcı bilgiler paylaşılmasına ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Savcılık tarafından, sosyal medya üzerinden yanıltıcı bilgiler paylaştığı belirtilen 58 sosyal medya hesabına yönelik, şüphelilerin tespiti ve yakalanmasına yönelik kolluk birimlerine talimat verildi.

BAKAN BOZDAĞ'DAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, enkaz altında kalanlara sağ ulaşmak ve kurtarmak için hummalı bir çalışma yapıldığını belirtti.

Devletin bütün imkan ve kabiliyetini seferber ettiğini, milletin de her türlü destek için seferber olduğunu kaydeden Bozdağ, "Milletimiz ve devletimiz seferber olmuşken, yalan, iftira ve çarpıtma yapan ahlak ve şeref yoksunlarını kınıyorum. Bu yalan, iftira ve çarpıtmaları yapanlar ve yayanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılıkları adli süreçleri işletmektedir" ifadelerini kullandı.

1 KİŞİ TUTUKLANDI, 3 KRİPTO VARLIK CÜZDANI DONDURULDU

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden(EGM) yapılan açıklamaya göre, provokatif paylaşımda bulunan 135 hesap yöneticisinin tespitinin yapılarak ilgili birimlere gönderildi.

Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatıyla 7 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 1'i tutuklandı.

Ayrıca, deprem bölgesine yardım etmek isteyenleri dolandırmak amacıyla "oltalama dolandırıcılığı" için hazırlanan 16 internet sitesi kapatıldı.

Resmi kurumların adını kullanarak ya da taklit ederek vatandaşlardan para talep eden 4 sosyal medya platformu hesabıyla ilgili gerekli işlemler başlatıldı.

Deprem yardımı teması kullanarak para yatırılması talep edilen 3 kripto varlık cüzdanı da donduruldu.