Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinin ardından muhalefet partilerinde istifa haberleri gelmeye devam ediyor.

İstifaların adresi bu kez DEVA Partisi oldu. DEVA Partisi Karaman İl Başkanı Mustafa Burak Demirer, Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey ve Afyonkarahisar İl Başkanı Kadir Daylık, görevlerinden ve partilerinden istifa ettiklerini duyurdu.

“MİLLETİMİZİN GERÇEK İHTİYAÇLARINA YÖNELİK SİYASET ÜRETİLEMEDİ”
İstifasını ilk duyuran isim olan DEVA Partisi Karaman İl Başkanı Mustafa Burak Demirer, partisinin üst yönetiminin partinin kuruluş değerlerinden uzaklaştığını ifade etti. Demirer, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

*Yaklaşık 3 yıl önce DEVA Partisi Karaman Kurucu İl Başkanı olarak demokrasiye inanmış bir ekiple birlikte görevlendirilmiştik.

*Bizler görev aldığımız ilk günden itibaren daima inandığımız ve milletimizin faydasına olarak gördüğümüz işleri yapmaya çalıştık, bu ilkeden hiçbir zamanda ayrılmadık. Gelinen noktada toplumsal sorunları okuyamaması ve milletimizin gerçek ihtiyaçlarına yönelik siyaset üretememesi sebebiyle ve ayrıca DEVA Partisi üst yönetiminin kuruluş ilke ve değerlerinden oldukça uzaklaşılması sebebiyle yol ayrımına gelmiş bulunmaktayız.

*Bugüne kadar bizlere destekte bulunan teşkilat üyelerimize ve saygıdeğer Karamanlı vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Memleketimiz Karaman ve ülkemizin her bir ferdi için hiç ara vermeden politika ve çözüm önerileri üretmeye, hepimizin yarınlarını temsil eden platformlarda devam edeceğiz.

“İLKE VE DEĞERLERDEN UZAKLAŞILDI”

Demirer’den sonra istifasını açıklayan DEVA Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey da şunları söyledi:

*Kıymetli hemşerilerimiz bildiğiniz üzere 3 yıl önce Deva Partisi Kırşehir Kurucu İl Başkanı olarak demokrasiye inanmış bir ekiple birlikte görevlendirilmiştik. Bizler görev aldığımız ilk günden itibaren daima inandığımız ve milletimizin faydasına olarak gördüğümüz işleri yapmaya çalıştık, bu ilkeden hiçbir zamanda ayrılmadık.

*Öncelikle bu süreç içerisinde bizim görüşlerimizi ve politikalarımızı kamuoyuna özgürce aktardığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gelinen noktada toplumsal sorunları okuyamama ve milletimizin gerçek ihtiyaçlarına yönelik siyaset üretememesi sebebiyle DEVA Partisi üst yönetimi ile ilke ve değerlerinden oldukça uzaklaşılması sebebiyle yol ayrımına gelmiş bulunmaktayız.

*İl Başkanı olarak ben ve kıymetli İlçe Başkanlarımızla birlikte bugün görevlerimizi, istişare ederek bıraktık. Bugüne kadar bizlere destekte bulunan teşkilat üyelerimize ve saygıdeğer Kırşehirli vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Memleketimiz Kırşehir ve ülkemizin her bir ferdi için hiç ara vermeden politika ve çözüm önerileri üretmeye hepimizi temsil eden platformlarda devam edeceğiz.

“YANLIŞ STRATEJİLER NEDENİYLE SEÇİMDE BAŞARISIZ OLUNDU”

İstifasını açıklayan son isim ise DEVA Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Kadir Daylık oldu. Partisiyle siyasi fikir ayrılığına düştüğünü ifade eden Daylık, yanlış stratejiler nedeniyle seçimlerde başarısız olunduğunu belirtti.

Daylık, açıklamasının devamında ise, “Genel Merkezin değişmeyen yönetim kadrosu, geleceğe dair parti politikalarındaki belirsizlik, tekrarlanabilecek yanlış kararlar nedeniyle DEVA Partisi'ndeki başlatmış olduğum aktif siyasi yaşantımı noktalamam gerektiğine inandım. Bu ve benzer sebeplerle partimden kendi isteğimle ayrılmak durumunda olduğumu kamuoyuna saygılarımla duyurmak istiyorum. Bundan sonraki süreçte  farklı platformlarda fikir üretmeye, ilimize ve ülkemize hizmet etmeye devam edeceğimden kimsenin şüphesi olmasın" dedi.