Covid-19'un ortaya çıkan yeni mutasyonu Omicron nedeniyle birçok ülke Güney Afrika’ya seyahat kısıtlaması uygulamasının ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel bir endişeye neden olan ve daha bulaşıcı olduğu iddia edilen Omicron hakkında açıklamalarda bulundu.

DSÖ, Omicron’un virüsün diğer mutasyonlarından daha bulaşıcı olduğunu gösteren bir veri olmadığını aktardı. Omicron’un diğer mutasyonlara kıyasla daha şiddetli hastalığa, farklı semptomlara veya daha hızlı yayıldığına dair bir kanıt olmadığını vurgulayan DSÖ, ülkeleri sınırlarını kapatmak için acele etmemeye çağırdı.

DSÖ, seyahat kısıtlamalarının Covid-19'un yayılmasını azaltmada rol oynayabileceğini fakat "hayatlar ve geçim kaynakları üzerinde ağır bir yük oluşturduğunu" belirtti. Omicron mutasyonuna ilişkin araştırmaların devam ettiğini aktaran DSÖ, ülkelere "gereksiz yere müdahaleci olmamaları ve bilimsel temelli bir yaklaşım benimsemeleri" konusunda tavsiyede bulundu.

"SEYAHAT YASAKLARI KÜRESEL DAYANIŞMAYA ZARAR VERİYOR"

Omicron mutasyonun artık dünyanın çeşitli bölgelerinde de tespit edildiği ve Afrika'yı hedef alan seyahat yasaklarının küresel dayanışmaya zarar verdiğini ifade eden DSÖ Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, "Çözümler için birlikte çalışırsak virüsün üstesinden gelebiliriz" dedi.

"EPİDEMİYOLOJİK ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR"

DSÖ’nün Virüs Evrimi Teknik Danışma Grubu (TAG-VE) tarafından yapılan açıklamada, "Güney Afrika'nın Omicron mutasyonundan etkilenen bölgelerinde Covid-19 için pozitif test eden kişilerin sayısı arttı, ancak bunun Omicron veya diğer faktörlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için epidemiyolojik çalışmalar devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

TAG-VE, "Ön veriler, Güney Afrika'da artan hastaneye yatış oranları olduğunu öne sürse de bunun nedeni, Omicron mutasyonundan kaynaklanmaktan ziyade, genel olarak enfekte olan insan sayısının artması olabilir" dedi.

TAG-VE ön verilere göre, daha önce Covid-19 olan kişilerin Omicron mutasyonu ile yeniden enfekte olabileceğini aktararak, şimdiye kadar bildirilen enfeksiyonların daha hafif hastalanma eğiliminde olan genç bireyler arasında olduğunu belirtti. TAG-VE, Omicron mutasyonunun endişe düzeyini anlamanın birkaç hafta süreceğini açıkladı.

Öte yandan Omicron mutasyonu şu ana kadar, Hollanda, Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka ve Avusturalya’da tespit edildi.

[old_news_related_template title="ABD, omicron varyantıyla mücadeleye hazırlanıyor" desc="ABD, corona virüsünün Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni varyantı omicron ile mücadeleye hazırlanıyor. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Başkanı ve Başkan Joe Biden’ın sağlık danışmanı Anthony Fauci, ABD'lilerin omicron ile mücadeleye hazır olması gerektiğini söyledi ancak henüz hangi adımların atılması gerektiğini ve yeni bir kapanmanın gerekip gerekmeyeceğini söylemek için erken olduğunu belirtti." image="https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/11/28/iecrop/fauci-reuters-4_16_9_1633950565-880x495-1_16_9_1638129058.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/abd-omicron-varyantiyla-mucadeleye-hazirlaniyor-6795956/"]

[old_news_related_template title="KLİMİK'ten omicron varyantı açıklaması: Görünenin ötesinde bir yayılım düzeyine ulaşmış olabilir" desc="Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), omicron varyantının şu ana kadar dört kıtada saptandığını belirterek 'Varyantın birçok ülkede saptanması, varyantın şimdilik görünenin ötesinde bir yayılım düzeyine ulaşmış olma olasılığına işaret ediyor olabilir' açıklamasını yaptı." image="https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/11/28/iecrop/corona-reuters1_16_9_1638112222.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/klimikten-omicron-varyant-aciklamasi-gorunenin-otesinde-bir-yayilim-duzeyine-ulasmis-olabilir-6795602/"]

[old_news_related_template title="Avrupa'da Omicron alarmı! Bir ülkede daha tespit edildi" desc="Hollanda Halk Sağlığı Kurumu (RIVM), Güney Afrika'dan Hollanda'ya gelen 600 kişiden 13'ünde corona virüsünün en bulaşıcı varyantı olduğu belirtilen Omicron saptandığını açıkladı." image="https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/11/28/iecrop/hollanda-corona-reuters_16_9_1616514308_16_9_1638109091.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/avrupada-omicron-alarmi-bir-ulkede-daha-tespit-edildi-6795505/"]