Döviz kurundaki yükseliş, artan hayat pahalılığı ve belirsizlik ekonomideki bozulmayı hızlandırırken, gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi.

Geçmişte ‘Türkiye’nin ekonomisinin sorumlusu benim ben!' diyen Erdoğan, 20 Mart 2021 gecesi Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden alarak, yerine Şahap Kavcıoğlu’nu atadı. Bu kararının ardından 7.20 seviyesinde olan dolar/TL paritesi 8 lirayı hızla geçti. Daha sonra yükseliş trendine giren dolar kuru son dönemde Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirimi kararlarıyla önce 9 lirayı ardından hızla 11 lira seviyesini aştı.

'NAS ORTADA'

Erdoğan'ın kasım ayında yeni ekonomi modeline geçildiğinin duyurması ve "Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim. Bu konuda nas ortada, nas ortada olduğuna göre sana bana ne oluyor. Olaya buradan bakacağız ve ona göre de adımımızı atacağız" açıklamalarının ardından Türk Lirası'nda değer kaybı hızlandı.

'ÖNEMLİ OLAN KURUN İSTİKRARI' DEMİŞTİ

Aralık ayının başına gelindiği ise dolar kuru 13 lira seviyesini aştı ve Erdoğan dövizdeki hareketlilik için 1 Aralık günü partisinin grup toplantısında "Kur dediğin bugün artar yarın düşer" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın bu değerlendirmesinden sonra ise döviz piyasasındaki yangın Merkez Bankası'nın müdahalelerine rağmen sönmedi ve dolar bugün itibariyle 17 lirayı Euro ise 19 lirayı aştı.

Erdoğan 1 Aralık günü yaptığı konuşmada, kur ve fiyat artışından kaynaklanan olumsuzlukları da dikkatle izlediklerini kaydederek, kurla ilgili beklentinin rakamın seviyesi değil, istikrarının sağlanması noktasında olduğunun farkında olduklarını dile getirmişti...

[old_news_related_template title="Merkez'in faiz indirimi sonrası TL'deki sert değer kaybı dünyanın gündeminde" desc="Merkez Bankası'nın (TCMB) dün politika faizini indirmesinin ardından döviz kurlarında yaşanan sert artışların sürmesi, uluslararası ekonomi basınının gündeminde. Mevcut ekonomik koşullar altında liranın baskı altında kalmaya devam edeceği belirtilen yazılarda Erdoğan'ın alışılmadık tezlerinin sonuçlarının olumsuz olduğu ifade edildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/12/17/iecrop/mm_16_9_1639740538.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/merkezin-faiz-indirimi-sonrasi-tldeki-sert-deger-kaybi-dis-basinin-gundeminde-6832838/"]