Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konutunun fotoğraflarını çektikleri iddiasıyla gözaltına alınan İsrailli çift Natali ve Mordy Oknin ile ilgili İsrail'den yeni bir adım geldi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklamada, Türkiye'deki İsrail konsolosluğundan bir temsilcinin, geçtiğimiz hafta İstanbul'da casusluk şüphesiyle tutuklanan İsrailli çifti ziyaret edeceğini söyledi.

'YOĞUN DİPLOMASİ SÜRÜYOR'

İsrail Dışişleri Bakanlığı, "son günlerde yoğun diplomatik çabaların" ardından ziyaretin Türkiye'den onay aldığını belirtti. İsrail merkezli Haaretz gazetesinin haberine göre, ziyaretin ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili net bir açıklama yapılmadı.

Natalie ve Mordi Oknin, İstanbul'daki bir mahkeme tarafından "siyasi ve askeri casusluk" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Haaretz gazetesi, Türk yetkililerin, İsrail vatandaşlarının serbest bırakılmaları karşılığında herhangi bir talepte bulunmadığını belirtti.

Ayrıca İsrail Dışişleri Bakanlığı, bakanlığın konsolosluk bölümünün başkanı Rina Djerassi'yi  de İstanbul'a göndermeye karar verdiğini söyledi. İsrail medyası, Djerassi'nin planlanan Türkiye ziyareti ile ilgili olarak "Türk makamlarıyla anlaşarak durumu çözme girişimi" yorumunda bulundu.

Konuyu ele alan ilk İsrailli yetkili olan Dışişleri Bakanı Yair Lapid yaptığı açıklamada, çiftin ailesiyle temas halinde olduğunu belirtirken, çiftin İsrail için casusluk yaptığı iddialarını reddetti.

YENİ BİLGİLER ORTAYA ÇIKTI

Daha önce 2014’te İstanbul’a geldikleri öğrenilen çiftin son gelişinde burada İhsan A. ile dolaştıkları öne sürüldü. Beyoğlu'nda bir otelde kalan ikiliye rehberlik yaptığı öne sürülen İhsan A.’nın ise oto kaportacı olduğu belirtildi. Rehberlik yaptığını dile getiren İhsan A.’nın ilk evlendiği eşinin İsrailli olduğunu ve İbraniceyi burada öğrendiği iddia edildi.

FOTOĞRAFI KARE İÇİNE ALMIŞLAR

İsrailli çiftin diğer evliliklerinden de toplam 5 çocukları olduğu belirtilirken, çiftin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evinin fotoğrafını çektiği ve kare içerisine alarak işaretledikleri belirtildi. Şüphelinin fotoğrafları aile grubu adına açılmış hesaba attıkları öğrenildi.

[old_news_related_template title="İsrail'den Türkiye'de 'casusluk' gerekçesiyle tutuklanan çift ile ilgili açıklama" desc="İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Çamlıca Kulesi’nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin fotoğraflarını çektikleri iddia edilen İsrailli çift ile ilgili açıklamalarda bulundu. Benett, çiftin 'casus' olduğu iddialarını reddederken, çiftin serbest bırakılması için İsrailli yetkililerin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/11/14/iecrop/cift-facebook-1_16_9_1636882611.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/israilden-turkiyede-casusluk-gerekcesiyle-tutuklanan-cift-ile-ilgili-aciklama-6768135/"]

[old_news_related_template title="Yeni iddia: 'Erdoğan'ın evine olan mesafeyi hesaplamışlar'" desc="Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'daki evinin fotoğraflanması soruşturmasından yeni detaylar ortaya çıktı. İsrailli çiftin çektikleri fotoğrafları bir mesajlaşma programında anlık paylaştıkları ve konutla kule arasındaki mesafenin hesaplandığı anlaşıldı. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/11/15/iecrop/israil-1_16_9_1636967926.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/erdoganin-evine-olan-mesafeyi-hesaplamislar-6769568/"]

[old_news_related_template title="Erdoğan'ın evinin fotoğrafını çeken çift ile ilgili dikkat çeken iddia" desc="Geçen hafta Çamlıca Kulesi'nden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin fotoğraflarını çektikleri gerekçesiyle gözaltına alınan İsrailli çift ülkede gündem oldu... İsrail medyası Tel-Aviv yönetiminin bu konu ile ilgili yaklaşımının perde arkasını yazdı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/11/15/iecrop/cift-facebook-1_16_9_1636882611_16_9_1636950799.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/erdoganin-evinin-fotografini-ceken-cift-ile-ilgili-dikkat-ceken-iddia-6769105/"]