Küresel pay piyasaları, merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizliklerle karışık bir seyir izlerken, gözler başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere merkez bankalarının para politikası kararlarına çevrildi.

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN?

Toplantı takviminde yer alan tarihlere göre FED, faiz kararını 14 Aralık 2022 tarihinde açıklayacak.FED FAİZ BEKLENTİSİ NEDİR?

Analistler, ABD’de enflasyonda düşüş eğiliminin sürmesinin Fed’in sıkı para politikalarının etkisini gösterdiğine dair umutları artıracağını belirterek, iki ay önce zirvesini gören çekirdek enflasyona dair gelişmelerin daha fazla önem taşıdığını söyledi.

TÜFE’nin, geçen hafta sürpriz bir şekilde yükselen üretici fiyatlarını takip etmesi durumunda yarınki Fed toplantısına ilişkin belirsizliklerin artabileceğine de işaret eden analistler, bu durumda yüzde 23 ile düşük ihtimal verilse de hala masada olan 75 baz puanlık faiz artırım beklentilerinin güçleneceğini söyledi.

Kritik veri öncesi dün New York Fed tarafından yayımlanan anket sonuçları, tüketicilerin gelecek 12 ay için enflasyon beklentisinin yüzde 5,2’ye gerilediğini ortaya koydu.

Öte yandan Microsoft’un London Stock Exchange Group’un yüzde 4 hissesini satın alacağını duyurmasının ardından teknoloji hisseleri öncülüğünde yoğunlaşan alımlar New York borsasını destekledi.