15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurumlardan binlerce FETÖ’cü atılırken kendini saklayan 'gizli cemaatçiler' tespiti için de yeni uygulamalar başlatılıyor. Çalışmalar kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ ile mücadelede vatandaşın yapacağı ihbarların önemine vurgu yapmış  “O camiadan dostlarınız arkadaşlarınız olabilir, ben diyorum ki bunları ifşa edin. Savcılıklara bildirmeniz lazım. Bu bir vatanseverlik borcudur. Herkesi istihbarat bilemeyebilir, emniyet bilemeyebilir ya da yetişemeyebilir bakın adamlar kaçıyor” demişti.

BELGE PAYLAŞIMI


Yapılan çalışmalar kapsamında İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından online ihbar uygulaması başlatıldı. Buna göre vatandaş etrafında FETÖ’ye hizmet edenleri, bildiği örgüt faaliyetlerini, örgüte ait olan kurumları bu uygulama sayesinde emniyet ve MİT’e iletebilecek.

İSTEYENE GERİ DÖNÜŞ YAPILACAK


www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar, www.mit.gov.tr/katkiniz linkleri üzerinden hizmete sunulan formla ihbar yapacak kişilerin bilgileri saklı tutulacak. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sunulan ihbar uygulamasında isteyenler belge de ekleyebilecek. Yine aynı uygulamada ihbarcının istemesi halinde kendisine dönüş yapılacak. Vatandaş, ‘155 Polis İmdat’ hattına telefonla ihbarda bulunabilecekleri gibi bulundukları il ve ilçelerdeki Cumhuriyet Savcılıkları’na da bu bilgilendirmeleri yapabilecek.