Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ali Canip Olgunlu’dan Ayasofya kitabı
Ali Canip Olgunlu’dan Ayasofya kitabı
Anadolu medeniyetleri, kültürü ve tasavvuf üzerine odaklanarak yaptığı çalışmalar ile bilinen Anadolu kültür tarihçisi ve Türkolog Ali Canip Olgunlu’nun “Ayasofya Karadaki En Büyük Yelkenli” isimli yeni kitabı tanıtıldı. 
Kültür Sanat 13 Şubat 2019 - 09:27

Ali Canip Olgunlu'nun yeni kitabı “Ayasofya Karadaki En Büyük Yelkenli”nin lansmanı SİCPA’nın desteğiyle Sultanahmet'teki Matbah Restaurant'ta tanıtıldı. İş, sanat, basın ve cemiyet dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı toplantıda konuşan Ali Canip Olgunlu, Ayasofya'nın, Anadolu ve dolayısıyla dünya kültür tarihinin en önemli eseri olduğunu vurguladı.

‘MANEVİ HAYATIN MERKEZİ’

Roma ve Helen mitolojisi ile Hıristiyan dininin sembol diline ait kurgularla mistik bir kokuya sahip olan Ayasofya'nın “kutsal hikmet” anlamını taşıdığını belirten Ali Canip Olgunlu, “Roma İmparatorluğu döneminde 916 yıl kilise, Osmanlı İmparatorluğu'nda ise 481 yıl cami olarak kullanılan Ayasofya her iki cihan imparatorluğunun manevi hayatının merkezi olmuştur” dedi. Ayasofya'nın çözülmeyi bekleyen çok sayıda sırrıyla her zaman ilham kaynağı olduğuna dikkat çeken Ali Canip Olgunlu kitabında; en çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan, sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen anıtlardan biri olup, dünyanın 8. harikası olarak gösterilen Ayasofya ile ilgili çözdüğü “yeni gizemlere” yer verdiğini söyledi.


Ali Canip Olgunlu'nun, Anadolu'yu karış karış dolaşan, mitoloji, arkeoloji, sanat tarihi, tasavvuf konularında son derece birikimli, bu topraklara aşkla bağlı bir Anadolu kültür tarihçisi ve Türkolog olduğunu belirten SİCPA Türkiye CEO'su Aykut Ferah, yeni kitabının lansmanına destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Lansman programı kapsamında Ali Canip Olgunlu'nun rehberliğinde konuklara özel Ayasofya Müzesi turu gerçekleştirildi.

Son güncelleme: 16:31 - 13.02.2019