Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Levent Kırca’nın oğlu Oğulcan Kırca ‘reddi miras’ gerçeklerini ilk kez Sözcü’ye anlattı
Levent Kırca’nın oğlu Oğulcan Kırca ‘reddi miras’ gerçeklerini ilk kez Sözcü’ye anlattı
Levent Kırca'nın oğlu Oğulcan Kırca, reddi miras haberleri arkasındaki gerçeği Sözcü'ye anlattı.
Burcu ÖZEN
Magazin 11 Nisan 2016 - 09:27

Levent Kırca; kiminin çocukluğu, kiminin gençliği, kiminin bütün hayatı… Vefatından önce bıraktığı duygu yüklü veda mektubuyla,12 Ekim’de karaciğer kanseri sonucu kaybettik büyük ustayı… Onu yapıtlarıyla, son mektubuyla, onuruyla, duruşuyla, sanatıyla ve adıyla yaşatacaktık; başaramadık…

BurcuÖZEN-bozen@sozcu.com.tr 

Foto: BurcuÖZEN

‘Levent Kırca'nın mirasını reddettiler' haberi birkaç haftadır gündemde… Neden reddettiler demek yerine, eleştirdik; şu kadar borcu var dedik. Hatta mirasına ‘sahip çıkarız' diyenler de; büyük oğlu Oğulcan Kırca’nın bu borcu üstlenip ödeyerek örnek evlât olduğunu ilan edenler de oldu. Her cepheden bir ses yükseldi ve son noktayı oğlu Oğulcan Kırca ilk kez Sözcü'ye konuşarak koydu: ‘Babamın borcu yok.'

Oğulcan Kırca

NEDİR BU REDDİ MİRASIN GERÇEĞİ?

Levent Kırca'nın ikinci evliliğinden olan çocukları Umut ve Ayşe'nin babalarının mirasını reddetmesi haberi üzerine Oya Başar; Oğulcan'la Özdeş de reddi miras ettiler demişti. Gerçekten Kırca'nın dört çocuğu da mirası reddettiler mi, öyleyse neden? İşte bu sorunun en doğru cevabı Oğulcan Kırca'dan…

“Oya Hanım doğru söylüyor; hep beraber açtık bu davayı… Aynı anda, yakın zamanlarda başvurduk. Bunun zaten vefattan sonra iki ay süresi var.”

Dört kardeşin babalarının mirasını reddetmesinde ise sanıldığı gibi ekonomik nedenler yatmıyor. Hatta verdiği bir röportajda Levent Kırca’nın ekonomik sıkıntılarından bahsetmesini hatırlattığım Oğulcan, bu sıkıntıların nedenini şöyle sıralıyor:

“Babam ticaretten anlamazdı, hayatı boyunca hanlar, hamamlar, katlar yapmak yerine; sanatı seyirciyle buluşturma isteğiyle daha büyük ve kaliteli prodüksiyonları nasıl yapabilirim diye düşünürdü. Ve son dönemde de hükümetin artan baskısı, eleştiri kabul etmiyor olması ve basına sansür uygulanması, programının yayından kalkmasına neden oldu. Programı yayından kalkınca da doğal olarak o standartta duramadı. Ve bir tiyatro binasına gelip bir şeyler yapmaya kalktığı zaman da buraya o hayalinizdeki muhteşem salonu yapacak gücünüz olamayabiliyor. İşte ekonomik sıkıntıdan kastı bu… Bu tiyatronun tam anlamıyla kurulması için de bir bütçe gerekiyor. Babam her ne kadar ‘benim özelim yok, her şeyim açıktır' dese de ‘bankalara borcum var, battım diye konuşacak bir adam değildir.”

Özdeş-Oğulcan-Ayşe-Umut Kırca

İŞTE HERKESİN BEKLEDİĞİ O SORUNUN CEVABI

Haberlerde Oya Başar’dan olan çocukları Umut ve Ayşe’nin reddi miras yaptığı yazılmıştı. Ancak dört çocuk da mirası -babalarının isteğiyle- reddetti. Belki de herkesin merak ettiği sorunun cevabı bu!
“Babam bizi hayattayken karşısına aldı ve dedi ki; ‘Allah herkese 3. perdeyi nasip eder. Çocuklar, reddi miras yapmanızı istiyorum. Ben size bu hayatta yapacağımı yaptım. Benim başta usta olmak üzere, yaptığım bazı siyasi davalar, benim kendi duruşumdan, kendi çizgimden, kendi hareketlerimden kaynaklandığı için, ben öldükten sonra devam eden bu davaların sizlere sirayet etmesine karşıyım. Ben size para bırakmadım, ben size borç da bırakmadım. Bu durumun ileride size sıkıntı çıkarmaması için redimiras yapın. Bu sizin hukuki hakkınızdır”
“Bizim yaptığımız budur. Bizden bunu kendisi istedi. Zaten babamızın ismi, duruşu, çizgisi, soy adı bize bıraktığı en büyük mirastır ve bunlar reddimiras yapılarak reddedilemez. Biz onunla gurur duyuyoruz. Biz her zaman burada Levent Kırca Tiyatrosu'ndayız ve bütün emeğimiz burada.
“Babam bir şey söylediği zaman gündem olan biriydi. Konuştuğu zaman dik konuşan ama bu dikliği, sertliği mizahıyla yumuşatan bir adamdı… Bu konular gündeme geldiği zaman hayatta olsaydı, bunlara kendi uslubuyla çok güzel cevaplar verirdi. Bizim ise ‘hayır borcu yoktu' demenin dışında bir cevabımız olmuyor. Levent Kırca hanlar, hamamlar bıraksa haber olmazdı ama ‘hayatını Yeşilçam’a adadı, çöp evde öldü' hikayesini istiyorlar. Burada babamın yaptığı şeyler konuşulması gerekirken, “şuraya borcu vardı, şu kadar borcu vardı” diye konuşuyorlar.

“ELALEM NE DER” DİYE YAŞAMADIK!

Tiyatronun önünden geçerken iki yaşlı çiftin konuşmasına şahit olmuş Oğulcan Kırca… ‘Çocukları mirasını reddetmiş' diye konuşup, üzülüyorlarmış. Durdurup, açıklama yapmış; ‘Babamın borcu yok.'
Aslında nedenini bilmediğimiz konularda ne çok yorum yapıyor, ne çok yıpratıyoruz geride kalanları…
“Siz hiç doğmuyorsunuz ama doğuyorsunuz, büyüyorsunuz, evleniyorsunuz, çocuklarınız oluyor, sıkıntılarınız oluyor, ölüyorsunuz ve daha bir sürü şey oluyor. O sırada bir sürü haber çıkıyor hakkınızda ama aslında siz hiç doğmamışsınız. Biz hiçbir şey yapmadık. Durup dururken babamın borcu olduğu haberleri çıkıyor, birileri biz bunu öderiz diyor- ki İzmirli vatandaş Remzi Akdemir ile tiyatroda buluştuğunu ve samimiyetinden şüphe duymadığını vurguluyor- sonra benim de bunu üstlendiğim haberleri çıkıyor ve ben örnek evlât ilan ediliyorum. Böyle bir şey yok, çünkü ortada bir borç yok.

Foto: BurcuÖZEN

“BABAMLA KURDUĞUMUZ ŞİRKET HALA DEVAM EDİYOR”

Reddi miras haberlerinin çıkmasının ardından Oya Başar; “Bizim ticari ilişkimiz 10 yıl önce bitti” açıklamasını yapmıştı. Oğulcan Kırca da Başar’ın bu sözlerini doğruluyor:
“Saygı duyduğum, çocukluğumun çoğu zamanını birlikte geçirdiğim insandır Oya Abla… Kardeşlerimi de çok seviyorum. Oya Abla ve babam ayrıldıktan sonra ticari ilişkilerini bitirdiler. 2003 senesinde biz babamla Kırca Yapım'ı kurduk. Şirkette güzel işler yaptık. Ayrıca şirket ayrı bir kişiliktir. Yani şirketimiz hala işliyor ve batmadı ki borcumuz olsun.

‘ÖLDÜK HALA GÜNDEMDEYİZ'

Babam bunları duysa ‘öldük hala gündemdeyiz' derdi. Ya olanlara gülerdi ya da basına açıklama yaparken “borcum olsa ne olur, olmasa ne olur” derdi. Bu bir suç değil. Babam hiçbir zaman böyle şeylerle reklam yapan bir insan olmadı.
Velev ki borcu vardı ve bizim ödeyecek durumumuz yoktu. O zaman ne olacaktı. Evet babamın borcunu ödedim o da vefatından sonra çıkan son telefon faturası. Bu kadar…
‘Babamın kimseye borcu yok' dediğimde kimse çıkıp da ‘bize borcu vardı' demedi. Ama dün bir haber aldım. Ünlü bir iş adamı ismini açıklamak istemiyormuş; “Levent Kırca'nın bana 70 bin TL borcu vardı ama ben bu borcu sildim” demiş. Madem sildi ve babam bu iddiaya cevap veremiyor, niye açıklıyor? Ben böyle bir kişiliğe inanmıyorum. Babam hayatı boyunca kimseden borç almadı. Banka kredisi aldı, ödemekte zorlandığımız oldu, ödedik “çok şükür” dedik. Ama bir şahıstan borç almadı. Aldıysa da ben bilmiyorum.

Usta oyuncu Müjdat Gezen, ‘dostumun ruhunu daha fazla incitmeyin' demişti… İncitmeyelim… Bu konuşmayı burada noktalayıp, artık aile bireylerini de üzmeyelim. Levent Kırca'yı bıraktıklarıyla; çocuklarının onun adını yaşatmak için yapacağı projeler ile konuşalım. Onu hayatı boyunca yaptığı ‘SANAT'la analım…

USTA OYUNCUNUN VASİYETİ VE LEVENT KIRCA KÜLTÜR MERKEZİ’NİN FAALİYETLERİ YARIN 2. BÖLÜMÜYLE SÖZCÜ.COM.TR’DE!

Son güncelleme: 16:45 - 11.04.2016