Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İzmir’in kurtuluş tarihi ve İzmir hakkında önemli tarihi bilgiler…
İzmir’in kurtuluş tarihi ve İzmir hakkında önemli tarihi bilgiler…
İzmir 5000 yıllık geçmişe sahip bir kenttir. Tarihi bir çok önemli olayların başkenti olmuş İzmir'de Milli Mücadele döneminde dillere destan bir direniş gösterilmiştir. İşte kısaca İzmir'in tarihi ve kurtuluş hikayesi...
Seyahat 28 Mart 2018 - 13:26

Homeros destanlarında anlatılanlara göre İzmir ismini Kıbrıs Kralı Kinyras'ın kızı Smyrna'dan almıştır. Kimi kaynaklara göre de, İzmir şehrini ilk kuran Hititler değil, Amazonlar'dır. Kurtuluş Savaşı’nın simgesi olan ilk kurşun Gazeteci Hasan Tahsin tarafından İzmir’de atılmıştır. Ayrıca o dönemde İzmir işgal altından kurtularak Cumhuriyet’e geçisin kapılarınında açılması sağlanmıştır.

İZMİR’İN KURTULUŞ TARİHİ

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İzmir başta olmak üzere tüm Ege bölgesi Yunan işgali altında kalmıştır. Hatta Sevr Anlaşması ile başta İzmir olmak üzere, Ege Bölgesi’nin Yunanistan’a bağlanmasını öngörülüyordu. Ancak İzmir’de Gazeteci Hasan Tahsin tarafından atılan ilk kurşun ile direniş başlar ve sonraları bu kurşun Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlangıcını simgeler.

9 Eylül 1922’de Türk Ordusu’nun İzmir’e girmesi ile Yunan işgali sona erer. Ancak, İzmir’de 13 Eylül sabahı Basmane semtinde başlayan yangın, 2.600.000 metrekarelik bir alanda 20.000’den fazla ev ve iş yerini yok eder. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sonrası İzmir küllerinden yeniden doğar.

shutterstock_1009838443

Celsus Kütüphanesi

İZMİR HAKKINDA KISACA TARİHİ BİLGİLER

Tarih boyunca birçok önemli olaya tanıklık etmiş İzmir ile ilgili; İncil’de sözü edilen “Yedi Kilise”den üçünün İzmir ili sınırları içinde olduğunu, Parşömen kağıdının Bergama’da keşfedildiğini, Eski Foçalıların Batı Akdeniz’de bir çok koloni kurduklarını, bunlardan bazılarının İtalya’da”Velia”, İspanya’da “Ampurias” ve Fransa’da “Marsilya” olduğunu, “Bir nehirde iki kez yıkanılmaz” diyerek her şeyin değiştiğini söyleyen ünlü filozof Heraklit’in (İ.Ö 540-480) Efes’te yaşadığını, Meryemana için yapılan ilk kilisenin Efes’te olduğunu, Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın 188 yılının kışını Antonious ile birlikte Efes’te geçirdiğini, Fransız yazar ve şairlerden Lamartine, Chateubriand, Theophile Gautier, and Gustave Flaubert’in İzmir’i ziyaret ettiklerini ya da Bademler Köyü’nün Türkiye’de tiyatroya sahip ilk ve tek köy olduğunu biliyor muydunuz?

SAKLI CENNETLERİ ŞEHRİ İZMİR

Türkiye, coğrafyasıyla ve barındırdığı saklı güzelliklerle bilinen bir ülke. Çoğu kişinin henüz keşfetmediği ve genelde o bölgede bulunan yerel halkın gittiği; ulaşımın genel anlamıyla zor olduğu koylar, birçok tatilcinin ve turistin ilgisini cezbediyor. Bunlardan biri de İzmir’de bulunuyor…

Bademli Koyu: İzmir'de yer alan Bademli Koyu, Dikili İlçesine on kilometre mesafede yer alıyor. Sığ bir denize sahip olan koy, yılın her zamanı dalga olmayan bir bölgede bulunuyor.

TÜRKİYE'DEKİ EN GÜZEL 5 KÜLTÜR MİRASINDAN BİRİ İZMİR EFES

Tarihin en eski zamanlarından beri medeniyetlerin beşiği olan Türkiye coğrafyası, birçok kültüreve medeniyete ev sahipliği yaptı. İşte 5 önemli kültürel miras…

TÜRKİYE'NİN EN ŞİFALI KAPLICA MERKEZLERİNDEN BİRİ DE İZMİR’DE

Türkiye'nin en önemli kaplıca merkezlerinden biri de İzmir’de yer alıyor. Kaplıcalar; romatizmadan kireçlenmeye, kas hastalıklarından ortopedik problemlere kadar birçok hastalığa şifa oluyor.

 

Son güncelleme: 15:10 - 29.03.2018