Sözcü Plus Giriş

Aynısefa neye iyi geliyor? Aynısefa bitkisinin faydaları nelerdir?

Tüm dünyada bulunabilmesine rağmen, Avrupa'nın Akdeniz bölgesine özgü aynısefa bitkisi Calendula officinalis) 1-2 metreye kadar uzayabilen genellikle sarı veya turuncu parlak yaprakları ile öne çıkar. Antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar özellikleri ile ne çıkan aynısefa neye iyi geliyor? Aynısefa bitkisinin faydaları nelerdir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:19, 09/03/2020
Aynısefa neye iyi geliyor? Aynısefa bitkisinin faydaları nelerdir?

Bahçe Nergisi, Altıncık, Marigol, Souci, Ölü Çiçeği olarak da bilinen aynısefa, cildi etkileyen çeşitli rahatsızlıkların yanı sıra enfeksiyonları ve mantarı tedavi etmek için, ağrı ve iltihap azaltıcı olarak, ayrıca kanserin tedavisinde, özellikle tedaviyle ilişkili yan etkiler (radyasyon gibi) için bir yardımcı olarak kullanılmıştır. Şimdi, aynısefa neye iyi geliyor? Aynısefa bitkisinin faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

AYNISEFA NEYE İYİ GELİYOR?

Aynısefa bitkisinin sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

* Aynısefa, böcek ısırıkları, çürükler, kabarcıklar, kesikler ve uçuklar dahil olmak üzere ihtiyacınız olabilecek herhangi bir yaranın iyileşmesinde yarar sağlar. Ayrıca, güneş yanığı dahil olmak üzere küçük yanıkların tedavisinde de etkilidir.

* Aynısefa yara ve yanıklarda etkili olmasının yanı sıra, ülser, mide ekşimesi veya irritabl bağırsak sendromu gibi mide sorunlarında da etkilidir. Bağırsak duvarını onararak sindirimi iyileştiren koruyucu bir etkiye sahiptir ve rahatsızlığı giderir.

* Aynısefa kuru, kaşıntılı veya tahriş olmuş cildi nemlendirerek korunmasına yardımcı olur.

* Aynısefa’nın cilt kırışıklıklarının gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Aynısefa’daki antioksidanların ve anti-enflamatuar bileşiklerin, cilt hücrelerindeki oksidatif strese karşı önemli ölçüde koruduğu bulunmuştur. Oksidatif stres, yaşlanma sürecinde ve çeşitli hastalıkların gelişiminde büyük rol oynar. Aynısefa cildi nemli ve sağlıklı tutmasını sağlar.

* Aynısefa bitkisi sivilce, akne ve kara lekeleri tedavi etmekte oldukça başarılı olmasının yanı sıra ayak mantarı tedavisinde de etkilidir. Özellikle kaşıntılı ayak mantarı rahatsızlıklarını birkaç haftada iyileştirir.

* Aynısefa kas spazmlarını hafifletmek için geleneksel olarak kremlerde ve losyonlarda kullanılır. Kasları gevşetme kabiliyeti nedeniyle bu bitki, menstrüel kramp, ishal ve spazm veya burkulmalar için de faydalıdır.

* Bebek bezlerinden kaynaklanan isiliklerin lokal tedavisinde etkilidir.

İlginizi ÇekebilirAynısefanın faydaları nelerdir?Aynısefanın faydaları nelerdir?
Yayınlanma Tarihi:11:17,