Ne kadar güzel: Seçimleri kazanan parti CHP’nin gençleri, liderlerini “Hak- Hukuk- Adalet” diye bağırarak alkışlıyorlar. Ülkemizde “hukuk mücadelesi yapmanın” önü açıldı. Bir de “fırsat eşitliğini savunmanın” önü de açıldı. Bir de “demokrasiyi üç adım daha ileriye taşımanın” önü de açıldı. 17 seçimi üst üste kazanan fakat “Hukukun önünü tıkayan” iktidar partisi kaybetti. 17 seçimi kesintisiz kazanan fakat “fırsat eşitliğine hısım, akraba, tanıdık, bildik, kayırmacı duvarı ören” iktidar partisi kaybetti. 17 seçimi peş peşe kazanan fakat “demokrasinin önüne tek adamlık despotluk kalkanı koyan” iktidar partisi kaybetti.

★★★

Hukuk istemek.

Fırsat eşitliği istemek.

İleri demokrasi istemek.

Bu 3 erdem can buldu.

Yüksek yapışkan enflasyon (hayat pahalılığı), derin ekonomik kriz, kitlesel yoksullaşma, emeklilerin acı durumu, ailelerin çoğunda geçim sıkıntısı, gelir adaletsizliği, partili yeni zengin sınıfın azgınlaşan devleti soyma hortumculuğu; demokrasinin, hukukun ve fırsat eşitliğinin hançerlenmesi sonucunda oldu.

★★★

Son 2 gün içinde seçim haberlerinin çok hızlı kayışı altında yitip gitmesin diye ben yeniden buraya alt alta yazacağım.

Tuzla Belediyesi:

AKP yönetimindeydi.

Seçim sonrası görevi bitmiş AKP’li belediye başkanı, 62 milyon 458 bin liralık park yapımı ve fidan ihalesini iktidar yanlısı şirkete verdi. Ve seçimi yitirmiş aynı başkan, seçimi kazanan CHP’li aday göreve başlamadan birkaç saat önce 4620 metrekarelik taşınmazın da satışını onayladı.

★★★

Bilecik Belediyesi:

CHP adayı Melek Mızrak Subaşı kazandı. Subaşı; “Son 75 gün içinde ‘masası yok- sandalyesi yok, 150 kişinin işe alındığını’ ve maaşa bağlandığını, belediyenin aylık geliri 25 milyon TL olmasına karşılık sadece maaş ödeme tutarının 3O milyon TL olduğunu” kayıtlara dayanarak açıkladı.

★★★

Yozgat Belediyesi:

AKP yönetimindeydi.

YRP’ye geçti.

Seçimden 2 gün önce AKP’li başkanın 18 milyon TL belediye parasını bir spor kulübüne aktardığı ortaya çıktı.

★★★

Yakakent Belediyesi:

AKP’nin yönetimindeydi.

Seçimi kaybetti.

Hemen ertesi gün henüz yeni başkan görevi devralmadan belediyenin işlettiği lokantaya giden zabıta ekipleri masa, sandalye, çatal, bıçak, kaşık gibi mallara el koyup kaçırmaya kalkıştı. Yakakent halkı durumu protesto için Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.

★★★

Üsküdar Belediyesi:

AKP yönetimindeydi.

Seçimi CHP adayı kazandı, görevi bitmiş AKP Belediye Başkanı 2 Nisan günü  4 milyon TL ihale sözleşmesini iktidar yanlısı şirketle imzaladı.

★★★

Beyoğlu Belediyesi:

AKP yönetimindeydi.

Seçimleri kaybeden AKP’li başkan, ertesi gün belediyenin Mutfak Sanatları Akademisi’nde ders malzemesi olarak kullanılan mutfak araç ve gereçlerini götürmeye kalkıştı.

★★★

Çekmeköy Belediyesi:

AKP yönetimindeydi.

Seçimden hemen önce 30 milyon TL’ye hizmet binalarının bakım ve onarım ihalesini verdi.

Cizre Belediyesi:

Kayyum yönetimindeydi.

Seçimi kaybeden başkan, yeni başkanın mazbatasını almasından sadece 1 saat önce belediye kasasından 30 milyon TL harcama yaptı.

★★★

Bunlar son 2 günde  yakayı ele veren ve gazetelerde yazılan sefil örnekler. Bunlar küçük, küçücük turplar. Turpun büyüğü henüz heybede. Ülke ölçüsünde 420 belediye yönetimini kazanan CHP’nin mülkiye müfettişleri ve sayıştay deneticilerinden bir ekip kurarak; son 25 yıldır belediyelerde yapılan harcamaları inceleyeceğini ve halka açıklayıp hesabın hukuk önünde sorulacağını Genel Başkan Özgür Özel dile getirdi. Adıyaman Belediye Başkanlığını kazanan CHP’li Abdurrahman Tutdere de, “Belli imtiyaz sahibi gruplara, cemaatlere milletin parasını ve belediyenin kaynağını asla kullandırmayacağım. O tür taleplerle kimse zaten bana gelemez. Biz hukuk dışı ve milletin kaynaklarını israf edecek hiçbir davranışın içinde asla olmayacağız” dedi.

★★★

Hesap yola çıktı.

Geliyor.

Bu kararlılık; ülkemiz Türkiye’yi “hukukun üstünlüğüne- fırsat eşitliğine- ileri demokrasiye taşıma” umudunu yeşertti.

Beşiktaş’ta 29 canın hesabı!

İstanbul’un ve Türkiye’nin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında Kadıköy’den sonra ikinci durumda olan Beşiktaş İlçesi’ndeki gece kulübünde kaçak tadilat sırasında yangın çıktı. 29 can hayatını yitirdi. Buraya ilk ruhsatı CHP Belediyesi 1987’de vermiş. 2018 yılında ruhsat yenilenmiş. Ruhsat yenilenirken zorunlu olmasına rağmen itfaiye raporu istenmemiş. 29 canın hayatına mâl olan bu olayda varsa belediyenin kusuru, ihmali, kayırması, yemlenmesi hesabının mutlaka sorulması ve halka anlatılması gerekir. Çuvaldızı önce kendine batırma ahlakı başlamalı.