Sosyal medya hesaplarından ölüm tehdidi aldıklarını açıklayan Hrant Dink Vakfı, İstanbul Valiliği ve Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü‘ne konuyla ilgili bildirimde bulunduklarını duyurmuştu.

HRANT DİNK’İN EŞİ DE TEHDİT EDİLDİ

“Bir gece ansızın gelebiliriz” ifadelerini içeren, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve vakıf avukatının ölümle tehdit edildiği, vakıf yöneticilerinin ülkeyi terk etmesi istenen e-posta İstanbul Emniyeti’ni harekete geçirdi.

KORUMA ÖNLEMİ ALINDI

Siber Şube Müdürlüğü ekipleri, maili atan adresi tespit etmek için çalışma başlattı. Güvenlik Şube birimleri ise vakıf ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Vakıf yöneticilerinin yakın koruma talebi olmadığı öğrenilirken, 24 saat telefonla irtibat kurabilecekleri çağrılı koruma protokolü uygulandığı belirtildi.

[old_news_related_template title="Hrant Dink Vakfı'na ölüm tehdidi" desc="Gazeteci Hrant Dink anısına kurulan Uluslararası Hrant Dink Vakfı’na e-mail yoluyla ölüm tehdidi içeren mesajlar gönderildi. Vakıf yetkilileri tehdit içeren mesajlarla ilgili Şişli Emniyeti ve İstanbul Valiliği’nin yazılı olarak bilgilendirildiğini duyurdu. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/05/29/iecrop/hrant-dink-foto-depophotos_16_9_1590759450.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/hrant-dink-vakfina-olum-tehdidi-5843980/"]

[old_news_related_template title="Davutoğlu ve Babacan'dan Hrant Dink Vakfı'na destek" desc="Ölüm tehditleri içeren mesajlar aldığı ortaya çıkan Uluslararası Hrant Dink Vakfı ve Rakel Dink'e toplumun birçok kesiminden destek geldi. Rakel Dink'i telefonla arayan Kemal Kılıçdaroğlu ve Ahmet Davutoğlu destek mesajı verdi. Twitter hesabından açıklama yapan Ali Babacan ise, Rakel Dink ve vakfı yalnız bırakmayacaklarını ifade ederek 'Hrant Dink Vakfı'na yönelik tehditler, ayrımcılığı teşvik eden bir siyasi iklimin ürünüdür' dedi. HDP'li Mithat Sancar da konuya ilişkin mesajında, 'Nefret söylemini yayan, ırkçılığı normalleştiren zihniyetin besleyip cesaretlendirdiği bu kötülük odaklarına karşı Hrant Dink Vakfı’nın yanındayız' ifadelerini kullandı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/05/30/iecrop/ali-babacan-ahmet-davutoglu-foto-depophotos_16_9_1590824222.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/davutoglu-ve-babacandan-dink-vakfina-destek-5844906/"]