Gezi davası kapsamında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan ve 2 yıl 4 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Osman Kavala cezaevinden çıkmadan yeniden gözaltına alınmış ve 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında yeniden tutuklanmıştı.

Hakim ve Savcılar Kurulu önceki gün Osman Kavala’nın yargılamasının yapılacağı mahkemeye “Acele” notuyla bir yazı gönderdi.

“TÜM KARARLARI GÖNDERİN”

Yazıda “Yargı bağımsızlığı ve Hakimlik teminatı ilkeleri temelinde; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesince yapılan incelemelerde ihlal kararına sebebiyet verip vermedikleri, neden oldukları ihlalin niteliği ve ağırlığı ile ilgililerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa ile teminat altına alınan hakların korunması konusundaki gayretleri, göz önünde bulundurularak yükselmeye layık olup olmadıklarına karar verilir” denildi.

Bu kapsamında HSK, Osman Kavala’nın tutuklanmasına yönelik İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin tutuklama kararı, bu tutuklama kararına yapılan itirazı değerlendiren İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı, soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki başvurusunun tutukluluk halinin devamına ilişkin tüm kararlar (Re’sen ya da talep üzerine değerlendirilen) iddianame ve duruşma zabıtlarının kendilerine gönderilmesini talep etti.

“YÜKSELEMEYECEKLER”

HSK’nın mahkemeye “Acele” olarak gönderdiği talep yazısını değerlendiren Avukat Aslı Kazan, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye aleyhine ihlal kararı verilmesine sebep olan hakim ve savcılar HSK tarafından buna göre değerlendirilecek. Haklarında yükselme kararı verilmeyecek” dedi.

HSK: GENEL VE RUTİN BİR ÇALIŞMA

Yapılan açıklamada, Adalet Komisyonu Başkanlıkları'na gönderilen yazının yol açtığı kafa karışıklıkları ve yanlış değerlendirmeleri gidermek için açıklama yapma zorunluluğu doğduğu belirtildi.

Hakim ve savcıların her iki yılda bir derece yükselme incelemesine girdiği belirtilen açıklamada, "Bu incelemelerde nelerin gözönüne alınacağı, hem 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununda hem de bu kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelik ve ilke kararları ile belirlenerek resmî gazetede ilan edilip kamuoyuna duyurulmuştur" denildi.

"TÜM KARARLAR İSTENDİ"

AİHM tarafından verilen tüm kararların ilgili yargı yerlerinden istenildiğine ve ihlal kararlarına sebep olan tüm belgeler toplanıp terfi kararının nihai sonucunu verecek HSK İkinci Dairesinin gündeminde değerlendirildiği belirtilen açıklamada, "İhlale konu husus ceza davası olabileceği gibi, aile hukukuna ilişkin veya özellikle çokça rastlandığı üzere kadastro uyuşmazlıklarına, veya özel hukuk alanına ilişkin olabilmektedir. Sosyal medyanın gündemini meşgul eden evrak, tek bir olayla ve dosya ile sınırlı olmayıp, genel ve rutin bir terfi mutfak çalışmasının sonucudur ve bu niteliği gereği Yargı Reformu çalışmaları kapsamında 2019 yılında gerçekleşen ilke kararı hükümlerinin bir gereğidir" denildi.

[custom_content title="KAVALA DAVASINDA NE OLMUŞTU?" desc="Gezi Parkı olaylarına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 01 Kasım 2017’de tutuklanan iş insanı Osman Kavala 2 yıl 4 ay tutuklu olarak yargılandıktan sonra İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 Şubat tarihinde beraat etti ve tahliye edildi. Tahliye işlemleri devam ederken, 2017’den beri devam eden 15 Temmuz darbeye teşebbüs soruşturması kapsamında cezaevine giden emniyet görevlilerince gözaltına alınan Kavala, “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” suçundan tutuklanarak yeniden Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu’na gönderildi. Kavala’nın bu dava kapsamında yargılanmasına ise 18 Aralık’ta İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. Öte yandan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Aralık 2019’da Osman Kavala’nın siyasi nedenlerle tutuklandığına hükmederek ihlalin ortadan kalkması için derhal tahliye edilmesi çağrısı yapmıştı. AİHM, yetkili mahkemenin karara uymaması üzerine, Osman Kavala kararının uygulanması için denetim süreci başlatmıştı. "]